پکیج تصفیه آب صنعتی

خدمات مشاوره مهندسی و اجرای پروژه های پکیج تصفیه آب صنعتی در صنایع مختلف

تصفیه آب در صنایع

در صنعت استفاده های زیادی از آب وجود دارد و در بیشتر موارد ، آب مورد استفاده نیز به تصفیه نیاز دارد تا آب برای استفاده مجدد یا دفع ضایعات مناسب سازی کند. آبی به صورت خام وارد یک کارخانه یاواحد صنعتی می شود ، معمولا نیاز به تصفیه دارد.

این تصفیه اولیه برای رسیدن به این هدف است که مشخصات فنی مناسب را داشته باشد تا در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. تصفیه آب صنعتی تمام این جنبه ها را شامل می شود که به طور مثال شامل تصفیه فاضلاب صنعتی ، تصفیه آب دیگ و تصفیه آب خنک کننده است.

تصفیه آب در صنایع در چهار حوزه اصلی چالش برانگیز است: مقیاس گذاری ، خوردگی ، فعالیت میکروبیولوژیکی و دفع پساب پسماند 

تصفیه آب صنعتی

مزیت های تصفیه آب در صنعت

تصفیه آب در صنعت برای بهینه سازی بیشتر فرآیندهای صنعتی مبتنی بر آب مانند گرمایش ، سرمایش ، فرآوری ، تمیز کردن و شستشو استفاده می شود تا هزینه های عملیاتی و خطرات کاهش یابد.  در عین حال تصفیه آب ضعیف اجازه می دهد تا آب با سطح لوله ها و عروق حاوی آن در تعامل باشد.

بطور مثال دیگ های بخار ( بویلرها ) می توانند در  مقیاس بالایی با وجود رسوبات دچار خوردگی شوند و این به این معنی است که برای گرم کردن همین مقدار آب به سوخت بیشتری نیاز است. یا در برج های خنک کننده بدون تصفیه آب صنعتی و اصلاح باقی مانده رسوبات ، آب گرم و کثیفی وجود خواهد داشت که باعث رشد باکتری ها شده و بیماری های تنفسی و پوستی نیز می تواند پیامد مهلک این آب باشد.

تصفیه آب صنعتی همچنین برای بهبود کیفیت آبی که در تماس با محصول تولیدی هستند کاربرد دارد. به عنوان مثال انواع نوشیدنی ها ، داروهای به حالت مایع و  غیره ، که عدم تصفیه آب ورودی و یا تصفیه در سطح ضعیف می تواند باعث تولید محصولات معیوب شود.

تصفیه آب صنعتی با فیلترشنی

فیلتر شنی تحت فشار عبارت است از یک فیلتر از جنس سیلیس که در یک مخزن فلزی یا پلی اتیلنی قرار دارد. این مخزن با توجه به ابعاد و نحوه بهره برداری ممکن است به صورت افقی یا عمودی طراحی شود. مهم ترین مزیت فیلترهای تحت فشار در تصفیه آب صنعتی نسبت به فیلترهای شنی متداول، توانایی آنها در صاف سازی میزان بیشتری از آب است (۵-۲ برابر).

کاربرد اصلی این فیلترها در پکیج تصفیه آب صنعتی حذف رسوبات آهن ومنگنز، آبهای صنعتی و استخرهای شنا با گردش آب. این فیلترها قادر به حذف کدورت و عوامل پاتوژن در آب تا حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد می باشد و اغلب به عنوان یکی از واحدهای اصلی در فرایند تصفیه یا پیش تصفیه آب و پساب استفاده می شوند.

پس از مدتی که از کارکرد فیلتر شنی بگذرد، منافذ فیلتر توسط عوامل موجود در آب ورودی گرفته شده و بایستی از مدار خارج شود. این مدت زمان با توجه به کیفیت آب ورودی بین ۱ الی ۶ ماه برآورد می شود. در این هنگام بایستی با استفاده از جریان بک واش فیلتر را تمیز نموده و سپس دوباره در سرویس قرار داد.

تصفیه آب صنعتی

فیلتر کربن فعال

فیلتر کربن فعال گرانوله(GAC): مخازن کربن فعال از نظر ظاهری مشابه فیلترهای شنی تحت فشار هستند. این فیلترها قادر به حذف آلاینده های آلی مانند حشره کش ها و THM و همچنین مزه و بو در آب می باشند. فیلترهای کربن فعال در اعلب تاسیسات تصفیه آب صنعتی (پکیج تصفیه آب صنعتی)به دنبال فیلترهای شنی قرار گرفته و فرایند تصفیه را تکمیل می نماید.

پکیج تصفیه آب صنعتی

MF

MF: میکرو فیلتر(Micro filter) یک فیلتر غشایی از جنس استات سلولز بوده که اندازه منافذ بزرگت از ۱/۰ میکرومتر دارد بنابراین تنها قادر به حذف بخشی از مواد کلوئیدی بوده و اثری در حذف مواد محلول ندارد. از میکروفیلترها به طور معمول برای تصفیه آب صنعتی جهت صاف سازی آب و اغلب به عنوان پیش تصفیه واحدهای حساس تر مانند RO استفاده می شود.

تمیزسازی این فیلترها به وسیله بک واش بوده و معمولا در طول بهره برداری هر ۲۰ دقیقه یکبار انجام می شود. علاوه بر بک واش روزانه، هر ۲ الی۳ ماه یکبار میکروفیلترها بایستی توسط مخلوط آب و سود سوزآور یا اسید و دترجنت شسته شوند.

UF

UF: اولترافیلتر(Ultra filter) نیز یک فیلتر غشایی با اندازه منافذ کوچکتر از ۱/۰ میکرون بوده و قادر به حذف کلوئیدها، باکتری ها، ویروس ها و ترکیبات آلی با وزن مولکولی بالا می باشند. اکثر انواع اولترافیلترها دارای بک واش هستند.

یک نمونه از تاسیسات میکروفیلتر

تصفیه آب صنعتی

یک نمونه از تاسیسات اولترا فیلتر

تصفیه آب صنعتی

به طور کلی فیلترهای غشایی قادر به حذف جامدات، باکتریها، ویروس ها و انگل ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم می باشند.

NF,RO

NF: نانوفیلترها(Nano filter) از نظر اندازه بین UF و RO بوده و قادر به حذف مواد هیومیکی و یون های کلسیم و منیزیم بوده و لذا سختی گیری با این سیستم می تواند از لحاظ اقتصادی بسیار موثرتر از فرایند سختی گیری با آهک-کربنات سدیم باشد. این فیلترها ۱۰۰ درصد قادر به حذف بار میکروبی آب نموده و در حقیقت یک نوع گندزدای فیزیکی محسوب می شوند.

RO: اسمز معکوس (Reverse osmosis) فرایندی است که علاوه بر حذف جامدات معلق و کلوئیدی قادر به حذف جامدات محلول تا حدود ۹۹ درصد می باشد. این سیستم در پکیج تصفیه آب صنعتی می تواند میزان جامدات محلول آب دریا( g/l 36 TDS=) را به g/l 3/0 TDS= برساند. بنابراین در مواردی که آب با TDS بسیار کم مورد نظر باشد، یکی از موارد پیشنهادی جهت تصفیه آب، استفاده از سیستم RO می باشد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی بدون شک یکی از بهترین و بی نظیرترین کشفیات انسانی در زمینه دفع رسوبات و تصفیه آب صنعتی می باشد.

امکانات دستگاه به شرح زیر است:

 • طراحی ساده و استاندارد جهت سهولت در سرویس و نگهداری
 • پیش تصفیه مناسب جهت بالا بردن طول عمر ممبران و بازیافت پسماند آب
 • فیلترهای قابل شستشو و با طول عمر بالا
 • امکان شستشوی سریع در پیش فیلتراسیون
 • کنترل کننده های میزان آبدهی دارای
 • دارای کنترل کننده های میزان فشار در تمام نقاط سیستم
 • TDSmeterنشان دهنده میزان املاح آب تصفیه شده به صورت آنلاین
 • دارای محفظه های فیلتر ضد زنگ
 • دارای شیرهای اتوماتیک مغناطیسی
 • دارای سنسور های اضطراری در فشار بالا و فشار پایین
 • شیر اخطلاط جهت تنظیم مقدار املاح آب خروجی نسبت به نوع مصرف
 • دارای دو نمونه خروجی آبدهی مجزا (قابل تنظیم)
 • دارای سنسور های کنترل سطح مخازن
 • دارای سیستم ایمنی برق (محافظ جان)
 • دارای سیستم پرکن اتوماتیک مواد ضد رسوب
 • سیستم دفع املاح انباشه شده در ممبران
 • شاسی کربن استیل با پوشش ضد زنگ استاتیک
 • دارای چهار پیش فیلتراسیون شامل فیلتر شنی با محفظه بسیار مقاوم فایبر گلاس(حذف املاح معلق تا ۱۰۰میکرون) فیلتر کربنی با محفظه بسیار مقاوم فایبر گلاس(حذف کلر مازاد، رنگ و بو) فیلتر میکرونی (جهت حذف املاح معلق ۵ میکرون) فیلتر میکرونی (جهت حذف املاح معلق۱میکرون)

شرکت مهندسی آبسان سازه آپادانا با بهره گیری از دانش روز و متخصصان باتجربه خود آماده ارائه کلیه خدمات فنی و مهندسی در زمینه اجرای تمامی پروژه های تصفیه آب صنعتی و فاضلاب در صنایع مختلف می باشد. 

جهت دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۶۸ ۵۵ ۳۶۵۱ ۳۱ (۹۸)+
۵۲ ۹۳ ۳۶۵۱ ۳۱ (۹۸)+

فکس: ۸۱ ۸۹ ۳۶۵۱ ۳۱ (۹۸)+

تصفیه آب صنعتی
تصفیه آب صنعتی