پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب ها (Wastewater) مواد زاید مایعی هستند که در اثر فعالیت های بشر به وجود آمده و دارای انواع مختلفی هستند. معمول ترین و همیشگی ترین نوع فاضلاب، فاضلاب بهداشتی است. به لحاظ فنی، فاضلاب بهداشتی (Sanitary Wastewater) یا خانگی (Domestic Wastewater) شامل آب مصرف شده دورریز بوده که در اثر فعالیت های شستشو (حاصل از آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی) تولید می شود. به لحاظ کیفی، فاضلاب یا پساب خانگی از مخلوط آب خاکستری و آب سیاه تشکیل شده است که تفاوت آنها در میزان آلودگی و بار آلی آن ها می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی همیشه و در همه اماکنی که انسان حضور دارد تولید می شود. به عنوان مثال صنایع همیشه دارای دو نوع فاضلاب هستند، اول فاضلاب بهداشتی که حاصل مصرف آب توسط پرسنل در سرویس بهداشتی، حمام و همچنین طبخ و سرو غذا در واحد صنعتی می باشد. و سپس فاضلاب صنعتی که در اثر فعالیت صنعتی تولید می شود که با توجه به نوع صنعت ممکن است وجود نداشته باشد.

کمیت و کیفیت فاضلاب بهداشتی خام (تصفیه نشده)

میزان تولید فاضلاب در هر منطقه با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی آن منطقه، نوع شبکه جمع آوری فاضلاب، قدیمی یا جدید بودن شبکه جمع آوری فاضلاب، سطح آب های زیرزمینی و عواملی از این دست، متغیر می باشد. اما فاضلاب های بهداشتی تقریباً دارای کیفیت مشابهی بوده و با توجه به کمیت فاضلاب، نوع آداب و رسوم و فرهنگ تغذیه ای هر منطقه، میزان مواد آلی و ریز مغذی در آن دارای تفاوت جزئی می باشد. به منظور آگاهی از کیفیت فاضلاب، بهترین روش اندازه گیری پارامترهای نشانگر آلودگی در فاضلاب می باشد.

پارامترهای تعیین کننده کیفیت فاضلاب که جهت بررسی کیفیت فاضلاب خام و شرایط استاندارد جهت تخلیه پساب تصفیه شده به محیط مورد استفاده قرار می گیرند شامل:

– BOD (Biological Oxygen Demand)

– COD (Chemical Oxygen Demand)

– TSS (Total Suspended Solids)

– TKN (Total Kjeldal Nitrogen )

– TP (Total Phosphorus)

– Oil & Grease

می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

کیفیت پساب تصفیه شده

اصولاً کیفیت پساب تصفیه شده با توجه به استاندارد سازمان محیط زیست ایران بر اساس منبع پذیرنده نهایی تعیین می گردد. اما در حال حاضر و با توجه به بحران کمبود آب موجود در کشور، پیشنهاد می شود که پساب بهداشتی تصفیه شده از مرحله تصفیه پیشرفته عبور نموده و مجدد به چرخه مصرف بازگردد.

شرکت آبسان سازه آپادانا، تاکنون پروژه های زیادی در جهت بازیافت پساب تصفیه شده و استفاده مجدد از آن انجام داده است که در بخش پروژه ها می توانید آنها را مشاهده نمایید.

پکیج تصفیه فاضلاب 

عملیات تصفیه فاضلاب باید در تصفیه خانه و با کمک تجهیزات مکانیکی و الکتریکی انجام گیرد. جنس و ابعاد تصفیه خانه با توجه به کمیت و کیفیت فاضلاب خام، کیفیت پساب تصفیه شده، کیفیت شیمیایی فاضلاب، نوع روش تصفیه، میزان فضای در دسترس و در نهایت ترجیح کارفرما تعیین می گردد. ماتریال مصرفی جهت احداث تصفیه خانه معمولاً بتن مسلح، فلزی (پکیج) و فایبرگلاس (پکیج) انتخاب می شود.

به طور کلی احداث تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی با کمیت بیش از ۵۰۰ مترمکعب در روز، با استفاده از بتن مسلح انجام می گیرد زیرا در ظرفیت های بیشتر، ساخت پکیج تصفیه فاضلاب (فلزی/ فایبرگلاس) از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. پکیج فایبرگلاس به دلیل مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی جهت تصفیه فاضلاب های دارای خورندگی زیاد و همچنین استفاده در مناطق با اقلیم مرطوب توصیه می شود.

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

کلیه مراکزی که به شبکه جمع آوری فاضلاب متصل نبوده و یا تمایل به استفاده از پساب تصفیه شده دارند می توانند از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده نمایند. مراکزی مانند:

– ادارات و ارگان ها

– دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی

– بیمارستان ها و مراکز درمانی

– مجتمع های گردشگری و تفریحی

– پادگان ها و مراکز نظامی

– واحدهای صنعتی

– مراکز تجاری خارج از شهر

– مجتمع های مسکونی و ویلایی

– هتل ها و رستوران ها

– مجتمع های رفاهی بین شهری

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی شرکت آبسان سازه آپادانا

– راندمان تصفیه ۸۵ الی ۹۵ درصد

– فاقد بو و آلودگی محیطی

– فاقد تجهیزات با آلودگی صوتی

– دستیابی به کلیه استانداردهای زیست محیطی مصوب سازمان محیط زیست ایران

– استفاده از ماتریال مناسب و مقاوم نسبت به خوردگی

– قابل حمل بودن پکیج که امکان جابه­جایی و انتقال آن به هر نقطه دلخواه را در دسترس قرار می­دهد

– دارای ابعاد کوچکتر نسبت به مشابه بتنی

– مجهز به آشغالگیر سبدی با بالابر برقی، دانه گیر، هوادهی، ته نشینی، کلرزنی و ذخیره لجن

– قابلیت اضافه نمودن کلیه واحدهای تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی با توجه به کیفیت فاضلاب و استاندارد مورد نظر

– قابلیت ساخت به صورت مدولار و امکان ارتقای پکیج

– سرعت بالا در ساخت و نصب پکیج

– قرار گرفتن کلیه تجهیزات مورد نیاز در داخل شاسی پکیج و عدم نیاز به فضای اضافه

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۵۵۶۸ – ۰۳۱۳۶۵۱۹۳۵۲

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه