68 55 3651 31 98+ :شماره تماس       iranUnited Kingdom

تصفیه فاضلاب شهری

 

فاضلاب شهري (که فاضلاب خانگی، فاضلاب انسانی، فاضلاب بهداشتی Sanitary wastewater هم نامیده می شود) شامل فاضلاب توليدي منازل، مراکز تجاري، موسسات شهري (ادارات، سازمان ­ها، موسسات آموزشي، هتل­ ها و رستوران­ ها، زندان ­ها و...) مي­باشد. با توجه به اينکه در اغلب مراکز مذکور حدود 80% آب مصرفي به فاضلاب تبديل مي­ شود، لذا 9/99% فاضلاب شامل آب بوده و تنها 1/0% آن را ناخالصي ­هاي جامد تشکيل مي­ دهد. اما همين درصد بسيار ناچيز در فاضلاب داراي حد زيادي از آلودگي است به نحوي که 1000 ليتر فاضلاب تصفيه نشده قادر به آلودگي 40000 الي 60000 ليتر آب مي ­باشد. همانطور که مشاهده مي ­شود، بخش عمده فاضلاب متشکل از آب است که در صورت حذف آلاينده­ ها و ناخالصي­ هاي آن، مي­تواند دوباره در چرخه مصرف قرار گيرد. بنابراین هدف از تصفیه فاضلاب در جوامع امروزی علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست و بروز خطرات بهداشتی، تامین یک منبع آب دائمی و مطمئن جهت مصارفی مانند صنعت و کشاورزی می باشد. روش ها و فرایندهای تصفیه فاضلاب بر اساس کمیت و نوع آلاینده های موجود در آن و همچنین درجه تصفیه مورد نظر انتخاب می گردد. در حقیقت فاضلابی که پس از تصفیه به مصرف آبیاری در کشاورزی می رسد با فاضلابی که پس از تصفیه به آبهای سطحی تخلیه می گردد، دارای روش های تصفیه متفاوتی هستند. و یا روش تصفیه فاضلابی به میزان m3/d 1 با سیستم تصفیه فاضلاب به میزان m3/s 1 نمی توانند مشابه باشند. در ادامه برخی از متداول ترین واحدهای تصفیه فاضلاب که در اغلب سیستم های تصفیه فاضلاب شهری به کار می روند، بررسی شده اند.

آشغالگیر

اولین واحد عملیاتی که عموماً در تصفیه­ خانه ­های فاضلاب وجود دارد، واحد آشغالگیری است. دو نوع متداول آشغالگیرها یعنی آشغالگیرهای درشت(اندازه منافذ 6 تا 150 میلی متر) و آشغالگیرهای ریز(اندازه منافذ کوچکتر از 6 میلی متر) در تصفیه مقدماتی فاضلاب استفاده می شود. در تصفیه فاضلاب آشغالگیرهای درشت به منظور حفاظت پمپ ها، شیرها، خطوط لوله و دیگر ضمائم در برابر آسیب یا انسداد به وسیله چوب یا اشیای درشت به کار می روند. در برخی از تصفیه خانه ها از آشغالگیر ریز بعد از آشغالگیر درشت به منظور حذف بیشتر جامدات معلق استفاده می شود.

tasfiefazelabshahri

دانه گیری

برای حذف مواد دانه ای نظیر شن، ماسه، تفاله چای و قهوه و ... از دانه گیری استفاده می شود. هدف از دانه گیری تامین موارد ذیل می باشد:

نگهداری و حفاظت تجهیزات مکانیکی و اجتناب از فرسایش و تخریب زودرس آنها

جلوگیری از پرشدن و گرفتگی لوله ها و کانال ها که در اثر ته نشین شدن دانه ها ایجاد می شوند.

جلوگیری از ازدیاد لجن اولیه و ثانویه به منظور کاهش ظرفیت تغلیظ و هضم لجن

تقلیل بوی فاضلاب

tasfiefazelabshahria

tasfiefazelabshahriw

ته نشینی اولیه

   ته نشینی عبارت از جدا کردن ذرات معلق سنگین تر از آب از طریق ته نشینی ثقلی است. لجن حاصله را اصطلاحا لجن اولیه یا خام می نامند که توده زنده نمی باشد. ته نشینی فیزیکی پرکاربردترین عملیات واحد تصفیه فاضلاب است. مخازن ته نشینی اولیه به صورت مخازن ته نشینی مستطیل شکل یا بیشتر دایره ای می باشند.50 تا 70 درصد از مواد جامد معلق در این حوضچه ها ته نشین می شوند. 30 تا 40 درصد BOD5 ورودی به تصفیه خانه در حوضچه ته نشینی جدا می شود. این واحد در سیستم لجن فعال متداول کاربرد دارد.

* واحدهای فوق در مجموع تصفیه اولیه نانیده می شوند. در این واحدها بیشتر جامدات معلق از جریان فاضلاب حذف می شود.

tasfiefazelabshahrit

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

فاضلاب خروجی از واحدهای تصفیه اولیه دارای مواد آلی محلول زیادی است که ورود آنها به محیط سبب آلودگی شدید خواهد شد و بایستی از جریان فاضلاب حذف شود. تصفیه بیولوژیکی که تصفیه ثانویه نیز نامیده می شود در حقیقت تبدیل مواد آلی محلول به جرم زنده(توده میکروارگانیسم ها) و جداسازی آنها از جریان فاضلاب به کمک ته نشین نمودن آنها می باشد. تصفیه بیولوژیکی شامل تانک هوادهی و سپس ته نشینی است. تصفیه بیولوژیکی متداول برای فاضلاب جوامع شهری اغلب شامل انواع سیستم های لجن فعال، برکه های تثبیت، لاگون های هوادهی یا فیلترهای چکنده می باشد.

tasfiefazelabshahriv

tasfiefazelabshahrib

tasfiefazelabshahrin

tasfiefazelabshahrim

پساب خروجی از سیستم تصفیه بیولوژیکی پس از گندزدایی قابلیت استفاده جهت آبیاری زمین های کشاورزی را دارا می باشد. برای رسیدن به درجات بیشتر تصفیه معمولا از سیستم های حذف ازت و فسفر و همچنین تصفیه پیشرفته استفاده می شود.

لجن ته نشین شده در واحدهای ته نشینی بایستی جهت دفع مراحلی را طی نماید که در ادامه بررسی می شوند.

هاضم لجن

لجن موجود در واحد ته نشینی اولیه مملو از مواد آلی است که بایستی تثبیت شوند در غیر اینصورت لجن متعفن خواهد شد. معمولا در سیستم های لجن فعال متداول مخلوطی از لجن تصفیه اولیه و و ثانویه پس از تغلیظ به هاضم های لجن وارد می شوند. این هاضم ها به صورت هوازی یا بی هوازی عمل نموده و لجن را جهت دفع آماده می نمایند.

tasfiefazelabshahrik

tasfiefazelabshahril

آبگیری و دفع لجن

لجن خروجی از هاضم که اینک تثبیت شده جهت آبگیری و دفع به واحد بعدی ارسال می شود. آبگیری از لجن توسط بسترهای ثقلی لجن خشک کن یا تجهیزات مکانیکی آبگیری از لجن (مانند فیلتر پرس) انجام می گیرد.

tasfiefazelabshahrip

tasfiefazelabshahriy

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشنان ما تماس بگیرید

از کارشناس بپرسید

آدرس

آدرس:
اصفهان ، سپاهان شهر ، بلوار غدير ، مجتمع اداري عقيق 4
تلفن:
68 55 3651 31 (98)+
   
52 93 3651 31 (98)+
فکس:
81 89 3651 31 (98)+
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Website:
www.absanco.com

 

جستجو

iranUnited Kingdom