68 55 3651 31 98+ :شماره تماس       iranUnited Kingdom

فاضلاب صنایع آرایشی و بهداشتی

1- تولید مواد شوینده

منظور از پاک کننده‌ها (detergents) ، موادی هستند که ذره‌های چربیو چرک را از پارچه‌ها و یا اجسام دیگر بزدایند و در انواع مختلف تهیه می‌شوند. اولین ماده ای که به عنوان شوینده ساخته شد، صابونبود. یکی از اشکالات صابون، عدم کارایی در آب های با سختی بالا بود. برای حل این مشکلاولين دترجنت مصنوعي در سال 1916 در آلمان و در ايالات متحده آمريکا نيز در سال 1946 ساخته شد. کشف دترجنت‌ها در واقع به منظور پاسخگويي به نياز به عوامل پاک‌کننده غير صابوني بود که برخلاف صابون با نمکهاي معدني آب ترکيب نمي‌شوند و ترکيبات نامحلول نمي‌دهند. امروزه با پیشرفت صنعت تعداد مواد شوینده و ضدعفونی کننده و تنوع آنها رو به تزاید گذاشته است. آنچه که در کنار تولید انبوه این محصولات حائز اهمیت است، کنترل بهینه فاضلاب و پسماند حاصل از تولید می باشد. با توجه به تعداد و تنوع زیاد محصولات بهداشتی، کلیات بعضی از این مواد در ادامه بررسی می گردد.

انواع مواد پاک کننده

صابون (Soap)

Soap P1140887

قدیمی ترین ماده پاک کننده ساخته دست بشر می باشد. صابون‌ها را می‌توان از هیدرولیزقلیایی چربیها و روغن‌های طبیعی (استراسیدهای چرببا گلیسرول) مانند پیه ، روغن‌های نارگیل ، زیتون ، نخل و تالو تهیه کرد که این واکنش به نام فرایند صابونی شدن (Saponification) موسوم است.

پاک کننده های سنتزی(Synthetic detergents)

مواد شوینده سنتزی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، مانند صابون ، از یک زنجیر هیدروکربن متصل به نمک یک اسید محلول در آب تشکیل شده است. البته در تهیه این پاک کننده‌ها باید توجه داشت که طول زنجیر و نوع هیدروکربن مورد استفاده بطور مناسب انتخاب گردد. از گروههای قطبی مشتق شده از اسید سولفوریکدر حد بسیار عمومی برای جایگزینی کربوکسیلات استفاده می‌گردد.مهم ترین شوینده های سنتزی عبارتند از: صابون مایع، شامپو، پودرهای لباسشویی. ماده اصلی این شوینده ها مواد فعال سطحی به اضافه موادی مانند اسانس ها و رنگ ها می باشد.

مهم ترین مشخصه دترجنت های مصنوعی، استفاده از مواد فعال کننده سطحی در آنها می باشد. مواد فعال کننده سطحی بطور کلی به چهار دسته ی آنیونی( مانند سدیم سولفات )، کاتیونی، آمفوتری ( بتائین ها ) و غیر یونی ( کوکونات فتی اسید دی اتانول آمیوم ) تقسیم بندی می شود .

سایر مواد بهداشتی

خمیر دندان :

20120808104246 2mlzmg55j2o12prgm1kxjgfo11

مواد اصلی تشکیل دهنده خمیر دندان شامل:

ماده براق کننده:(مانند کربنات کلسیم رسوبی، پیرو فسفات کلسیم، هیدرو اکسید آلومینیم، متا فسفات سدیم)

ماده مرطوب کننده: (مانند گلسیرین، سور بیتون)

ماده چسبنده: (متداول ترین مواد صمغ ، کتیرا ، ژلاتین ، الژینات سدیم ، پلی اتیلن ، نشاسته)

  ماده کف کننده و پاک کننده:(مانند سدیم لوریل سولفات، سدیم منو گلیسرو)

ماده شیرین کننده:(متداولترین عبارت اند از : سدیم ساخارین ، و شکر)

ماده مطبوع کننده(عمدتا اسانس های خوراکی)

ماده محافظ (مواد ضد میکروب بوده و خاصیت ضد عفونی کننده گی دارند و عبارت اند از سدیم بنزوات ، اسید بنزوئیک ، میتل یارابن ، اتیل پارابن و . . . )

ترکیب های فلوئوردار (فلوئوردار سدیم ، فلوئور دار قلع ، مونو فلئور و فسفات سدیم و ترکیبات فلوئوردار آمینها)

مواد ضدعفونی کننده

آب ژاول :

یکی از متداول ترین ضدعفونی کننده های خانگی و بیمارستانی می باشد. این محصول را می توان به سه روش تولید نمود:

1 واکنش سود سوز آور با گاز کلر :متداول ترین روش برای تهیه هیپو کلریت سدیم عبارت است از عبور کلر از درون محلول قلیایی سدیم هیدروکسید. در نتیجه ی آن، کلر به طور همزمان هم اکسید ( به فرم ocl ) و هم احیا ( به فرم cl ) می گردد .

فرمول واکنش به شرح زیر است :

Cl2 + 2NaOH ---- NaCl + H2O

2 الکترولیز محلولNacl : با الکترولیز محلول غلیظNaclمی توان هیپو کلریت سدیم را تهیه کرد .

3 واکنش سدیم بی کربنات با هیپو کلریت کلسیم :

Na2CO3 + Ca( ocl )2 ------- 2Naocl +CaCO3

 

22- مواد آرایشی

ysuwjxohwxssbp820t6

لوازم آرایشی شامل محصولات متنوع بسیاری از جمله انواع کرم ها، لوسیون ها، پودرها، رنگ مو، ... می باشد و تولید هر یک از این محصولات با توجه به فرمولاسیون مربوط به هر محصول صورت می گیرد. اما معمولا مواد متداولی که در اغلب این محصولات وجود دارد شامل انواع روغن، رنگ، امولسیون کننده، اسانس ها، حلال ها،... هستند.

مصرف آب و تولید فاضلاب در صنایع آرایشی و بهداشتی

آب مصرفی در صنایع آرایشی و بهداشتی معمولا در ترکیب با مواد، بویلرها، چیلرها، و شستشوی دستگاه ها و سالن ها به کار میرود. آب حاصل از شستشو به فاضلاب تبدیل شده و همراه با مواد باقیمانده در تجهیزات تولید و مواد ضدعفونی کننده مصرفی جهت گندزدایی دستگاه ها به سیستم تصفیه فاضلاب هدایت می شود.

کمیت فاضلاب تولیدی

کمیت فاضلاب تولیدی با توجه به نوع محصول و میزان تولید، در هر صنعت متفاوت است اما اصولا حدود 75 الی 85 درصد از آب مصرفی در این صنایع به فاضلاب تبدیل می شود.

کیفیت فاضلاب تولیدی

با توجه به نوع مواد اولیه مصرفی و محصولات این گروه صنعتی، می توان انتظار داشت که فاضلاب تولیدی در این گروه محتوی جامدات معلق(اکثرا به صورت کلوئیدی)، چربی و روغن و مواد آلی محلول با ترکیبات عموما پیچیده و دیرتجزیه پذیر به لحاظ زیستی می باشد(COD محلول و ترکیبات دیرگداز).

اما نگرانی های عمده در زمینه تصفیه فاضلاب این گروه صنعتی مربوط به عوامل فعال سطحی(Surfactants) به کار رفته در تولید دترجنت ها می باشد. از آنجا که باکتري‌هاي فاضلاب قادر به تجزيه بعضي از دترجنت‌ها مانند برخي دترجنت‌هاي کاتيوني و آلکيل سولفوناتها نيستند، اين مسأله باعث به وجود آمدن توده‌هاي کف بر روي سطح منابع پذیرنده آب سطحی مي‌گردد؛ دترجنت‌ها از نظر قابليت تجزيه بيولوژيکي به دو دسته تقسيم شده‌اند:

1- دترجنت‌هاي نرم مانند آلکيل سولفات‌ها، استرها و آميدها که در اثر تصفيه بيولوژيکي فاضلاب تجزيه مي‌شوند و ايجاد اشکال نمي‌کنند و حتي به عنوان مواد مغذي براي رشد باکتري‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند و در مقابل اکسايش بيوشيميايي از خود مقاومت زيادي نشان نمي‌دهند.

2- دترجنت‌هاي سخت مانند آلکيل بنزن سولفونات شاخه‌اي (ABS) (البته ABS قابل تجزيه است ولي سرعت تجزيه بيولوژيکي آن بسيار پايين است) و آلکيل فنوکسي پلي ايتين گليکول که نه به عنوان ماده مغذي توسط باکتري‌ها مصرف مي‌شوند و نه در اکسايش بيوشيميايي تجزيه مي‌شوند و به صورت دست نخورده باقي مي‌مانند؛ به اين ترتيب با چسبيدن ميکروارگانيسم‌ها به طور همزمان به دو اتم کربن زنجيره‌هاي جانبي با وجود داشتن کربن نوع سوم (کربني که فقط گروههاي آلکيل به آن مي‌چسبند)، فرايند تجزيه بيولوژيکي اين دترجنت‌ها متوقف مي‌شود. از این رو ، باقی ماندن و تراکم این مواد غیر طبیعی ساخته دست بشر در طبیعت ، سبب آلودگی روزافزون آبها و مخازن زیرزمینی می‌شود

برای جلوگیری از آلودگیهای روزافزون حاصل از این نوع پاک کننده ها ، هم اکنون در بسیاری از کشورها ، قوانین و مقررات ،اجازه استفاده از مواد شوینده مقاوم در برابر تجزیه بیولوژیکی (شوینده های سخت) را نمی‌دهد و کارخانجات بسوی تولید مواد شوینده نرم با ساختمانهای راست زنجیر سوق داده شده‌اند. آلکيل بنزن سولفونات خطي (LAS) از بزرگترين گروه سورفاکتانت‌هاي آنيوني است که در انواع دترجنت‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و با 97-99% تجزيه به عنوان يک سورفاکتانت با قابليت تجزيه بيولوژيکي در نظر گرفته شده است.

اشکال اساسی دیگر شوینده های سنتزی ، ترکیبهای فسفردار آنهاست که برای تنظیم PH و جلوگیری از واکنش یونهای کلیسم و منیزیم موجود در آب سخت با ماده شوینده ، به آن افزوده می‌شود. فسفاتها در اعماق رودخانه ها و دریاچه ها رسوخ کرده، سبب رشد غیر عادی قارچها و جلبکها می‌شوند و به این ترتیب با مصرف اکسیژن محلول در آب توسط این گیاهان ، زندگی ماهی ها و دیگر آبزیان به خطر می‌افتد.

فرایندهای تصفیه فاضلاب

با توجه به کیفیت فاضلاب تولیدی در این صنعت، پروسه کلی پیشنهادی جهت تصفیه شامل موارد ذیل می باشد:

چربی گیر

انعقاد و لخته سازی

DAF

تصفیه هوازی

اکسیداسیون پیشرفته

کربن فعال

*لازم به ذکر است که با توجه به کیفیت فاضلاب تولیدی در هر واحد صنعتی، ممکن است تعدادی از فرایندهای مذکور از سیستم تصفیه حذف و یا با سیستم های دیگر جایگزین شوند.

sludge treatment

 

 

از کارشناس بپرسید

آدرس

آدرس:
اصفهان ، سپاهان شهر ، بلوار غدير ، مجتمع اداري عقيق 4
تلفن:
68 55 3651 31 (98)+
   
52 93 3651 31 (98)+
فکس:
81 89 3651 31 (98)+
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Website:
www.absanco.com

 

جستجو

iranUnited Kingdom