68 55 3651 31 98+ :شماره تماس       iranUnited Kingdom

تصفیه فاضلاب صنایع تولید کاغذ و مقوا

امروزه استفاده از کاغذ و مقوا تنها محدود به صنعت چاپ و نشر نیست بلکه در سایر صنایع نظیر بسته بندی نیز کاربرد فراوانی دارد. مواد اولیه انواع کاغذ بطور کلی، مواد سلولزی است که از منابع مختلف تهیه می‌شوند که معمولا شامل ساقه کتان، شاهدانه، پنبه، ساقة گیاهانی مانند گندم، جو (کاه)، نی، کنف و غیره، درختانی که برگ سوزنی دارند، مانند کاج (با الیاف بلند) و یا برگ پهن، دارند مانند چنار (با الیاف کوتاه)، انواع کاغذ‌های باطله و یا خرده‌ها و قطعات مقوای کهنه و الیاف تفاله نیشکر.

مصرف آب و تولید فاضلاب در کارخانجات تولید کاغذ و مقوا

صنعت تولید کاغذ و مقوا جزء آن دسته از صنایعی محسوب می گردد که برای تولید محصولات خود نیازمند آب زیادی بوده و در اکثر بخش های پروسه تولید خود آب مصرف می نمایند. در صنعت کاغذسازی، آب برای عملیات واحدهای مختلف از قبیل شستشوی خمیر، حل کردن سلولزها و برای آماده سازی مواد شیمیایی ضروری است. بيش از۲۵۰ماده شيميايی درپسابهای که طی مراحل مختلف کاغذسازی توليد می شوند, شناسايی شده است . آلاينده های معمول وبرخی ترکيبات شيميايی پساب کاغذسازی شامل اسيدهای رزين, فنل ها, دیاکسين ها و فوران ها, موادآلی و معدنی , فلزات سنگين سيانيد ها, سولفيدهاوديگرموادمحلول هستند. مهمترين منابع آلودگی دربين مراحل مختلف کاغذسازی, خميرسازی , شستشوی خمير , غربال کردن , سفيد کردن و ساخت کاغذتوليدمي شود كه در اين ميان بيشترين حجم آلاينده ها در مرحله خميرسازی ايجاد میشود و ترکيبات کلريدی و ديگر ترکيبات آلی سمی شامل مشتقات ليگنين ازآن جمله است.

واحدهای پیشنهادی جهت تصفیه فاضلاب تولید کاغذ و مقوا

آشغالگیر

اولین تصفیه ایست که در تصفیه خانه ها در مورد فاضلاب خام انجام می گیرد. در ضمن آن مواد معلق درشت را از فاضلاب جدا می سازند. اشغالگیری معمولاً با کمک صفحه های فلزی که سوراخ هائی به قطر چند میلیمتر تا چند سانتیمتر در آن ساخته شده و یا با کمک تورهای سیمی و به وسیله میله هائی که به صورت مایل در امتداد جریان فاضلاب قرار داده می شود انجام می شود.

watermarked fazelab mavad ghazayi 3

استفاده از این واحد در ابتدای تصفیه خانه فاضلاب به ویژه در کارخانجاتی که از الیاف و درختان به عنوان مواد اولیه بهره می برند، الزامی است. زیرا وجود پوست درختان و الیاف در فاضلاب سبب گرفتگی و آسیب رسانی به سایر واحدها و تجهیزات تصفیه خانه می شود.

تنظیم PH : بسياري از فاضلاب هاي صنعتي از جمله فاضلاب تولید کاغذ و مقوا حاوي مواد اسيدي يا بازي است و PH آنها بايد روي خنثي تنظيم شود. براي خنثي سازي اين فاضلاب ها از فرايندهايي مانند اختلاط فاضلاب هاي اسيدي و بازي، خنثي سازي فاضلاب هاي اسيدي با آهك يا دوغاب آهك، سود، سديم سولفيت يا آمونياك و براي خنثي سازي فاضلاب هاي بازي، از سولفوريك اسيد، اسيد كلريك يا كربن دي اكسيد استفاده مي شود.

انعقاد و لخته سازی، ته نشینی: با توجه به پروسه تولید در صنایع تولید کاغذ و مقوا، فاضلاب این صنایع محتوی جامدات معلق زیادی می باشد. این جامدات که اکثرا به صورت کلوئید هستند، شامل خرده های چوب، ذرات فلزی، بقایای چسب، خاک و شن و ماسه و... (که در کاغذها و مقواهای بازیافتی وجود دارد) می باشد که توسط ته نشینی از جریان فاضلاب حذف می گردند. اما با توجه به اینکه این مواد اغلب بسیار سبک بوده و دارای بار الکتریکی نیز می باشند، ته نشینی آنها زمان زیادی نیاز دارد. جهت کاهش زمان مورد نیاز از انعقاد و لخته سازی کمک گرفته می شود. همچنین جوهر و رنگ که در اثر شستشوی کتب و مجلات بازیافتی وارد فاضلاب می شوند نیز توسط این واحد (انعقاد، لخته سازی و ته نشینی) قابل حذف شدن می باشد.

watermarked rang 9

استخر ته نشینی مستطیلی

AOP یا اکسیداسیون پیشرفته: به علت وجود میزان COD زیاد در فاضلاب این صنعت، یکی از راه حل های حذف این پارامتر، استفاده از اکسیداسیون پیشرفته در تصفیه فاضلاب این صنعت می باشد. ازن، اکسیدانی است که معمولا برای این منظور در سیستم های تصفیه فاضلاب های صنعتی استفاده می شود.

watermarked ozon

یک دستگاه ازن ژنراتور

کربن فعال به عنوان جاذب سطحی: در تصفیه فاضلاب های صنعتی، بخصوص در تصفیه فاضلاب های با COD بالا، معمولا از یک جاذب سطحی به عنوان آخرین واحد تصفیه بهره برداری می شود. کربن فعال یک ماده جاذب سطحی است که در تصفیه فاضلاب استفاده گسترده ای دارد.

watermarked carbonfilter

فلودیاگرام زیر یک طرح شماتیک از کلیات تصفیه فاضلاب صنایع تولید کاغذ و مقوا را نشان می دهد

kaghaz 1

از کارشناس بپرسید

آدرس

آدرس:
اصفهان ، سپاهان شهر ، بلوار غدير ، مجتمع اداري عقيق 4
تلفن:
68 55 3651 31 (98)+
   
52 93 3651 31 (98)+
فکس:
81 89 3651 31 (98)+
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Website:
www.absanco.com

 

جستجو

iranUnited Kingdom