68 55 3651 31 98+ :شماره تماس       iranUnited Kingdom

تصفیه فاضلاب صنایع تولید رنگ و رزین

rang 2

رنگ، در دنیای امروز نقش بسیار مهمی را در پرورش ذوق و قرایح بشری و ارضای نیازهای زیباشناسی وی ایفا می کند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می گویند. بطور کلی از رنگ علاوه بر ایجاد زیبائی محیط، جهت حفاظت اشیاء در مقابل عوامل طبیعی و سببی از قبیل ضربه، خراش، سائیدگی، مواد شیمیائی، حلالها، آب و هوای جوی و غیره استفاده میگردد و بندرت دیده شده است که سطح یک جسم مورد دید را فقط با رنگ حفاظتی بپوشانند و از رنگ رویه تزئینی استفاده ننمایند.

صنعت رنگسازی قدمت طولانی دارد، اوایل رنگ را بطریق ابتدائی از روغنهای گیاهی با استفاده از آسیابهای سنگی و دستی جهت نرم کردن رنگدانه ها تولید میکردند. اما امروزه با پیشرفت صنعت و تکنولوژی، صنعت رنگسازی پیشرفت شایانی نموده بطوریکه توانسته در میدان علم و صنعت جائی پرنفوذ برای خود باز نماید وبه جرات می توان گفت که یکی از ارکان مهم هر یک از تولیدات صنایع گوناگونی که به مصارف عمومی و یا خصوصی می رسند، می باشد.

کیفیت فاضلاب صنایع رنگ و رزین

با توجه به اینکه فاضلاب صنايع رنگسازي و تولید رزین عمدتا از شستشوي مخازن رنگ و رزین بوجود مي آيد بنابراين مي توان فاضلاب رنگسازي را معادل رنگ رقيق شده و فاضلاب تولید رزین را برابر با رزین رقیق شده در نظر گرفت. به همین دلیل شناخت مواد اولیه در تولید رنگ و رزین می تواند کلیدی در جهت شناسایی کیفیت فاضلاب تولیدی در این صنعت و راهنمایی برای انتخاب روش تصفیه فاضلاب باشد.

رنگ لغتي است كه تنوع كاملي از مواد نظير: لعابها، لاكها، جلاها، پوششهاي زيرين، آستريهاي اول و دوم، سيلرها، پر كننده ها، مسدود كننده ها( آب بندها) و تعدادي ديگر از اين نوع را در بر مي گيرد. مي توان گفت عموما پوشش آلي از اختلاط مواد زير حاصل مي شود:

رزين(Resin)

رنگدانه(Pigment)

حلال(Solvent)

مواد اضافه شونده (Additives)

رزين(Resin)در حقیقت بخش اصلي پوشش هاي حفاظتي است كه سايز اجزا را درون خود نگاه داشته و به عنوان محمل رنگ وظايف عمده اي را در سيستم پوششي به عهده دارد و انتخاب نوع پوشش از روي تعيين نوع رزين انجام مي گردد و معمولا رنگ را بر حسب نوع رزين آن مي شناسند. از وظايف اصلي رزين در پوشش، ايجاد فيلم رنگ بر روي سطح است.رزين هاي پلي استر، پلي آميد، پلي اورتان، پلي اوره، پلي سيليكون، اوره فرمالدئيد، كوپليمر وينيل كلرايد و ونيل استات( رزين وينيل) همگي مثالهايي از انواع پليمرهايي هستند كه در صنعت رنگ و پوشش كاربرد دارند. همانطور که مشاهده می شود رزین ها ترکیبات آلی هستند که در فاضلاب سبب ایجاد COD زیادی گردیده و لذا یکی از عوامل مهم در آلودگی فاضلاب صنعت رنگ می باشند. همچنین در ساخت برخی از رزین ها (آكريلات‌ها يا متاكريلات‌هاي تك يا چند عامل‌دار حاوي گروههاي يورتان) از ایزو سیانات ها استفاده می شود که بسیار سمی بوده و هزینه اضافه ای را به سیستم تصفیه فاضلاب تحمیل می نماید.

 

رنگدانه(Pigment) مواد شیمیایی آلی و معدنی هستند که بخش اصلی رنگ را تشکیل داده و اغلب شامل اکسیدها، کربناتها، سیلیکاتها، کروماتها و دیگر ترکیبات از فلزات (معمولا فلزات سنگین مثل آهن، مس، روی،تیتانیوم،...) در پیگمان های معدنی و عوامل آزوی نامحلول، آزواسیدها، آنترا کوئینون ها، اندیکو، فتالوسیانین ها،ئیدروکربنهای معطر بنزن، تولوئن، زایلن، نفتالین و غیره در پیگمان های آلی می باشند. این ترکیبات باعث سمیت و اکسیژن خواهی شیمیایی (COD) زیادی در فاضلاب تولیدی صنعت رنگ سازی هستند.

watermarked rang 7

حلال(Solvent)حلال ها مایعات شیمیایی فراری هستند که برای رقیق کردن رزین به رنگ افزوده می شوند. این مایعات می توانند در بهبود خواص رنگ نیز تاثیر داشته باشند. حلالهای مورد مصرف در صنعت رنگسازی بر حسب عوامل فعال و ساختمان شیمیایی به پنج گروه اصلی طبقه بندی میشوند:

1-ترپنها

2-هیدرو کربن ها( نفتینیک، آلیفاتیک و آروماتیک)

3- حلالهای اکسیژن دار ( الکلها، اترها، کتون ها، استرها)

4-نیترو پارافینها

5- حلالهای کلردار

حلال ها نیز ترکیبات آلی هستند که برحسب نوع ترکیب خود اغلب آب گریز بوده و در صورت راه یابی به فاضلاب ممکن است به صورت امولسیون در فاضلاب ظاهر شوند. این گروه نیز سبب افزایش میزان COD فاضلاب شده و در تصفیه فاضلاب صنایع رنگ نیازمند تمهیدات خاص می باشند.

واحدهای پیشنهادی در تصفیه فاضلاب صنایع رنگ و رزین

به طور کلی می توان گفت صنایع تولید رنگ و رزین دارای فاضلابی با کمیت اندک اما بار آلودگی زیادی هستند که این آلودگی اغلب به صورت COD و سمیت در فاضلاب بوده و لذا استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب به طریق بیولوژیکی مقدور نمی باشد.

تنظیم PH : بسياري از فاضلاب هاي صنعتي از جمله فاضلاب رنگسازي حاوي مواد اسيدي يا بازي است و PH آنها بايد روي خنثي تنظيم شود. براي خنثي سازي اين فاضلاب ها از فرايندهايي مانند اختلاط فاضلاب هاي اسيدي و بازي، خنثي سازي فاضلاب هاي اسيدي با آهك يا دوغاب آهك، سود، سديم سولفيت يا آمونياك و براي خنثي سازي فاضلاب هاي بازي، از سولفوريك اسيد، اسيد كلريك يا كربن دي اكسيد استفاده مي گردد.

انعقاد و لخته سازی، ته نشینی: یکی از روش های متداول حذف رنگ از فاضلاب صنعتی، استفاده از انعقاد و لخته سازی است که بیشتر در تصفیه فاضلاب صنایع تولید رنگ کاربرد دارد. همچنین در بخش تولید رزین، با شستشوی مخازن مقادیری از باقیمانده تولید که خشک شده به صورت معلق در فاضلاب وجود دارد که این روش به حذف این جامدات از فاضلاب کمک شایانی خواهد نمود.

watermarked rang 9

استخر ته نشینی مستطیلی

AOP یا اکسیداسیون پیشرفته: به علت وجود میزان COD زیاد در فاضلاب این صنعت، یکی از راه حل های حذف این پارامتر، استفاده از اکسیداسیون پیشرفته در تصفیه فاضلاب این صنعت می باشد. ازن، اکسیدانی است که معمولا برای این منظور در سیستم های تصفیه فاضلاب های صنعتی استفاده می شود.

watermarked ozon

یک دستگاه ازن ژنراتور

کربن فعال به عنوان جاذب سطحی: در تصفیه فاضلاب های صنعتی، بخصوص در تصفیه فاضلاب های با COD بالا، معمولا از یک جاذب سطحی به عنوان آخرین واحد تصفیه بهره برداری می شود. کربن فعال یک ماده جاذب سطحی است که در تصفیه فاضلاب استفاده گسترده ای دارد.

سطحی است که در تصفیه فاضلاب استفاده گسترده ای دارد.

watermarked carbonfilter

فلودیاگرام زیر یک طرح شماتیک از کلیات تصفیه فاضلاب صنایع تولید رنگ و رزین را نشان می دهد.

rang

 

از کارشناس بپرسید

آدرس

آدرس:
اصفهان ، سپاهان شهر ، بلوار غدير ، مجتمع اداري عقيق 4
تلفن:
68 55 3651 31 (98)+
   
52 93 3651 31 (98)+
فکس:
81 89 3651 31 (98)+
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Website:
www.absanco.com

 

جستجو

iranUnited Kingdom