68 55 3651 31 98+ :شماره تماس       iranUnited Kingdom

تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

صنعت پتروشیمی (به انگلیسیPetrochemical industry)، بخشی از صنایع شیمیایی است که فرآورده‌های شیمیایی را از مواد خام حاصل از نفت یا گاز طبیعی تولید می‌کند.امروزه فرآورده‌های نفتی علاوه بر مصرف در زمینه سوخت وسایل نقلیه، روغن موتور و غیره، در تهیه بسیاری از قطعات مورد نیاز ساخت وسایط نقلیه، نقش ارزنده‌ای دارد. ماده اولیه بیشتر داروها و حتی آنتی‌بیوتیکهااز ترکیبات نفتی مشتق می‌شود.

کیفیت فاضلاب پتروشیمی

برای انتخاب روش مناسب تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی، اولین قدم شناسایی آلاینده های موجود در آن است. با توجه به گستردگی مواد کاربردی در صنعت پتروشیمی، نمی توان به طور دقیق همه آلاینده های این صنعت را نام برد ولی معمولا این آلاینده ها شامل استالدئيد، استن، بنزن، بنزين، فنول، تولوئن، اوره، متيل ترشياري بوتيل اتر(MTBE)،فرمالدئيد... هستند که در تصفیه فاضلاب با عنوان کلی COD شناخته می شوند.

کیفیت معمول فاضلاب صنایع پتروشیمی در جدول ذیل خلاصه شده است:

fazelab ptroshimi 2

استانداردهای مورد تایید سازمان محیط زیست کشور برای پساب تصفیه شده خروجی از این صنعت نیز در جدول ذیل دیده می شود:

مواد آلوده كننده

تخليه به آبهاي سطحي

mg/I

تخليه به چاه جاذب

mg/I

مصارف كشاورزي و آبياري

mg/I

COD 60 (لحظه اي 100) 60 (لحظه اي 100) 200
TSS 40 (لحظه اي 60) - 200
PH 5/8-5/6 9-5 6-8/5
كدروت (واحد كدورت) 50 - 50
رنگ( واحد رنگ) 75 75 75

جدول استاندارد خروجي فاضلابها از صنعت پتروشیمی

همانطور که دیده می شود کیفیت فاضلاب خروجی با استانداردها فاصله زیادی دارد. جهت رسیدن به استانداردهای مورد نظر بایستی فرایندهای مناسبی را برای تصفیه فاضلاب این صنعت انتخاب نمود. در ادامه تعدادی از واحدهای کاربردی تصفیه فاضلاب پتروشیمی شرح داده شده اند.

واحدهای پیشنهادی تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی

آشغالگیر (دستی و مکانیکی): اولین واحد در تصفیه فاضلاب بوده و جهت جداسازی اجسام شناور در فاضلاب ورودی استفده می شود.

watermarked fazelab ptroshimi 3

چربی گیر: با توجه به ماهیت شیمیایی فاضلاب پتروشیمی، برای حذف چربی و روغن موجود در فاضلاب استفاده از این واحد توصیه می شود.

ته نشینی اولیه یا DAF متعاقب انعقاد و لخته سازی: به دلیل وجود مواد شیمیایی معدنی، جامدات معلق، رنگ و ... در فاضلاب این صنعت، پیشنهاد می شود حتما از یک واحد ته نشینی اولیه جهت حذف جامدات معلق استفاده نمود. همچنین با توجه به نوع تولید در هر واحد صنعتی پتروشیمی ممکن است به دلیل وجود رنگ یا جامدات معلق سبک و یا زیاد بودن چربی و روغن، ته نشینی اولیه با واحد DAF متعاقب انعقاد و لخته سازی جایگزین می شود.

AOP یا اکسیداسیون پیشرفته: به علت وجود میزان COD زیاد در فاضلاب این صنعت، یکی از راه حل های حذف این پارامتر، استفاده از اکسیداسیون پیشرفته در تصفیه فاضلاب این صنعت می باشد. ازن، اکسیدانی است که معمولا برای این منظور در سیستم های تصفیه فاضلاب های صنعتی استفاده می شود.

کربن فعال به عنوان جاذب سطحی: در تصفیه فاضلاب های صنعتی، بخصوص در تصفیه فاضلاب های با COD بالا، معمولا از یک جاذب سطحی به عنوان آخرین واحد تصفیه بهره برداری می شود. کربن فعال یک ماده جاذب سطحی است که در تصفیه فاضلاب استفاده گسترده ای دارد.

watermarked carbonfilter

فلودیاگرام زیر یک طرح شماتیک از کلیات تصفیه فاضلاب صنایع پتروشیمی را نشان می دهد.

fazelab ptroshimi 4

 

از کارشناس بپرسید

آدرس

آدرس:
اصفهان ، سپاهان شهر ، بلوار غدير ، مجتمع اداري عقيق 4
تلفن:
68 55 3651 31 (98)+
   
52 93 3651 31 (98)+
فکس:
81 89 3651 31 (98)+
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Website:
www.absanco.com

 

جستجو

iranUnited Kingdom