آشغالگیر درام (Drum/Rotary Screen)

آشغالگیر درام (درام فیلتر) در دو نوع آشغالگیر ریز و آشغالگیر خیلی ریز طبقه بندی می شوند.

در آشغالگیرهای استوانه ای ریز، بدنه توری و یا صافی بر استوانه ای که در کانال جریان چرخش دارد، نصب می شود. ساختار آن بنا بر جهت حرکت جریان در داخل بدنه آشغالگیر متفاوت است.

جریان فاضلاب در یک انتهای استوانه و رو به بیرون آشغالگیر همراه با جامداتی که در سطح خارجی جمع می شوند جریان می یابد. آشغالگیرهای با ورودی داخلی، در خصوص جریان هایی در دامنه ۰/۰۳ تا ۰/۸ متر مکعب در ثانیه به ازای هر آشغالگیر قابل استفاده هستند، در حالی که آشغالگیرهایی با ورودی خارجی برای جریان های کمتر از ۰/۱۳ مترمکعب در ثانیه قابل استفاده می باشند. آشغالگیرهای استوانه ای در اندازه های گوناگون موجودند، که از ۰/۹ تا ۲ متر قطر و از ۱/۲ تا ۴ متر طول متغیرند.

آشغالگیرهای خیلی ریز شامل استفاده از توری های استوانه ای دوار با شستشوی معکوس پیوسته و سرعت های پایین مختلف (تا ۴ دور در دقیقه) است که تحت شرایط جریان ثقلی عمل می کند. توری های صافی کننده روزنه های ۱۰ تا ۳۵ میکرومتری داشته و در سطح خارجی استوانه نصب شده اند.

فاضلاب از انتهای باز استوانه وارد شده و در پوشش آشغالگیر استوانه ای (آشغال گیر درام) دوار جریان می یابد. جامدات انباشته شده از طریق شستشوی معکوس و توسط فواره های پرفشار وارد مخزنی در بالاترین نقطه استوانه می شوند. کاربرد اصلی آشغالگیرهای خیلی ریز، حذف جامدات معلق از جریان خروجی تصفیه ثانویه و جریان ورودی به برکه های تثبیت است.

آشغالگیر درام rotary screen

کاربردهای درام فیلتر:

آشغالگیرهای استوانه ای (درام فیلترها) معمولا در مواردی به کار می روند که جریان آب یا فاضلاب دارای جامدات معلق کلوئیدی و ریز (مانند گل و لای یا جلبک) و یا بافت الیافی (مانند تاروپود پارچه، پرز و پر پرندگان) می باشد در این گونه موارد استفاده از آشغالگیرهای ریز با توجه به نوع جامدات موجود در جریان، به سرعت دچار گرفتگی شده و بایستی به طور مرتب پاکسازی شوند. انجام عملیات پاکسازی به صورت مداوم توسط اپراتور، عملی وقت گیر و خسته کننده می باشد بنابراین بهترین راه، استفاده از آشغالگیر استوانه ای می باشد. در این صورت، با توجه به چرخش آشغالگیر و همچنین استفاده از آب پر فشار به طور اتوماتیک جهت پاکسازی صفحه چرخان، علاوه بر جلوگیری از گرفتگی آشغالگیر، نیازی به اپراتوری دائم نیز وجود نخواهد داشت. این تجهیز علاوه بر ورودی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب شهری و صنایعی مانند: کشتارگاه ها، نساجی، دباغی، صنایع غذایی و…… می تواند در استخرهای پرورش ماهی نیز به کار رود.

مشخصات فنی و مزایا درام فیلتر:

درام فیلتر با توجه به نوع کاربرد و ظرفیت ورودی در مش های مختلف قابل ساخت می باشد. همچنین این تجهیز بنا به درخواست خریدار از جنس استنلس استیل و یا کربن استیل قابل سفارش می باشد. جهت بررسی مشخصات فنی درام فیلترهای ساخت شرکت آبسان سازه آپادانا، کاتالوگ درام فیلتر را مطالعه فرمایید.

از مزایای آشغالگیر درام فیلتر می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • جداسازی جامدات ریز و کلوئیدی و الیافی شکل از جریان آب یا فاضلاب (مانند جلبک ها، پر پرندگان، تاروپود پارچه، جلبک ها و ……)
  • بهره برداری به صورت اتوماتیک
  • عدم ایجاد گرفتگی به دلیل استفاده از مکانیسم خود شستشویی

موارد موثر در قیمت گذاری درام فیلتر:

موارد مختلفی می تواند در تعیین قیمت این تجهیز موثر باشد، مانند:

  • ظرفیت تجهیز: هر چه تجهیز بزرگتر بوده و ظرفیت بیشتری از آب و یا پساب را از خود عبور دهد، قیمت بالاتری خواهد داشت زیرا ماتریال استفاده شده در آن بیشتر بوده و به توان بیشتری جهت چرخش نیازمند است.
  • جنس تجهیز: این تجهیز ممکن است از استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) و یا کربن استیل (آهن) ساخته شود. استفاده از ماتریال استنلس استیل در ساخت این تجهیز سبب افزایش طول عمر مفید دستگاه به دلیل مقاومت بیشتر در مقابل خوردگی می گردد. لذا تجهیزات ساخته شده از استنلس استیل قیمت بالاتری دارند.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

همراه و واتس اپ : ۰۹۱۰۳۵۹۲۰۰۶

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۸۹۸۱ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتی – سپتیک تانک – چربی گیر – تصفیه فاضلاب شهری –  پکیج تصفیه فاضلاب انسانیتصفیه فاضلاب فولاد