آشغالگیر دستی فاضلاب

آشغالگیر دستی فاضلاب به منظور جداسازی جامدات معلق درشت در فاضلاب (مانند شاخ و برگ درختان، پارچه، کاغذ، پلاستیک و…) و جلوگیری از راه یابی این جامدات معلق به سایر واحدهای تصفیه خانه طراحی و استفاده می شود.

آشغالگیر دستی فاضلاب چیست؟

آشغالگیر دستی فاضلاب معمولا یک آشغالگیر میله ای درشت و یا یک سبد آشغالگیر است که در ابتدای کانال فاضلاب ورودی به تصفیه خانه فاضلاب قرار می گیرد. آشغالگیر دستی در تصفیه خانه های کوچک (دبی ورودی کمتر از ۲۰۰ متر مکعب در روز)، در واحدهای متعادل ساز سیستم های پکیج تصفیه فاضلاب، و یا به عنوان سیستم اضطراری در تصفیه خانه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.
در تصفیه خانه های بزرگ معمولا یک کانال بای پس در کنار کانال اصلی ورودی قرار دارد که توسط دریچه آب بند بسته شده است. در مواقعی که آشغالگیر اصلی ورودی نیاز به تعمیر دارد، دریچه آب بند باز شده و فاضلاب به کانال بای پس که آشغالگیر دستی در آن قرار دارد، هدایت می شود.

آشغالگیرمیله ای دستی

نحوه کار آشغالگیر دستی

آشغالگیر دستی یا به صورت آشغالگیر میله ای درشت در کانال ورودی فاضلاب قرار می گیرد و یا به صورت آشغالگیر سبدی در زیر لوله ورودی فاضلاب به داخل تصفیه خانه تعبیه می گردد.
در صورتی که آشغالگیر دستی به صورت آشغالگیر میله ای درشت در کانال ورودی فاضلاب قرار گرفته باشد، بهره بردار توسط یک چنگک، جامدات به دام افتاده در آشغالگیر را به سمت بالا کشیده و آن را در یک سبد کوچک که در پشت آشغالگیر تعبیه شده می ریزد و سپس جامدات جدا شده دفع می گردند.
در آشغالگیرهای سبدی، بهره بردار معمولا توسط یک بالابر سبد آشغالگیر را از زیر لوله ورودی خارج نموده و پس از تخلیه آن، دوباره سبد را در جای خود قرار می دهد.

انواع آشغالگیر دستی فاضلاب

آشغالگیر دستی فاضلاب معمولا یا به صورت آشغالگیر میله ای درشت در کانال ورودی فاضلاب قرار می گیرد و یا به صورت آشغالگیر سبدی در زیر لوله ی ورودی فاضلاب به تصفیه خانه تعبیه می گردد.
فاصله ی میله های آشغالگیر میله ای از یک دیگر و یا مش استفاده شده در آشغالگیر سبدی، با توجه به نوع فاضلاب متفاوت بوده و بایستی طراحی شود.

مزایای استفاده از آشغالگیر دستی فاضلاب

آشغالگیر یک واحد لازم در ابتدای هر نوع تصفیه خانه است. از مزایای آن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

    1. جلوگیری از ورود جامدات درشت به تصفیه خانه جهت حفاظت از تجهیزات مکانیکی مانند:پمپ ها
    2. جلوگیری از اشغال احجام مفید واحدهای فرایندی
    3. جلوگیری از انسداد و خرابی و سایش پمپ های انتقال فاضلاب
    4. جلوگیری از افزایش پی مورد میزان لجن اولیه در فاضلاب

کاربرد آشغالگیر دستی

آشغالگیرهای دستی در تصفیه خانه های کوچک، ورودی پکیج تصفیه فاضلاب، کانال بای پس تصفیه خانه های فاضلاب بزرگ و در انواع تصفیه خانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین استفاده از آشغالگیرهای دستی در آبراهه های شهری نیز می تواند یک راه حل مناسب جهت جلوگیری از تجمع آشغال در کانال های آب سطح شهرها باشد.

نحوه طراحی آشغالگیر دستی

طراحی آشغالگیر دستی بر اساس ابعاد کانال ورودی، میزان دبی فاضلاب، نوع فاضلاب ورودی و جامداتی که در آن وجود دارد و اندازه ی معمول جامدات، انجام می گیرد. پس از محاسبه ی ابعاد آشغالگیر و تعداد میله ها و یا مش مناسب آشغالگیر، نقشه ساخت آن ترسیم شده و پس از تهیه ی نقشه ی شاپ، به مرحله ی ساخت ارجاع می شود.

تولید و ساخت آشغالگیر دستی

پس از محاسبه و طراحی آشغالگیر دستی و تهیه ی نقشه شاپ تجهیز، ماتریال مورد نظر از مراکز معتبر خریداری شده و مطابق با نقشه شاپ برش کاری می شود. در مرحله ی بعد خم کاری و جوشکاری انجام شده و مطابق با سفارش خریدار، پس از انجام سند بلاست، رنگ آمیزی و یا گالوانیزه می گردد.
در صورتی که خریدار نقشه ی کامل و جامعی از آشغالگیر دستی داشته باشد، ساخت تجهیز کاملا مطابق نقشه درخواستی خریدار انجام می گیرد.

قیمت آشغالگیر دستی

قیمت آشغالگیر دستی با توجه به ابعاد و نوع ماتریال مصرفی (استنلس استیل، آهن و یا گالوانیزه) متفاوت است. اما قاعده ی کلی در خصوص قیمت آشغالگیرهای دستی، مقرون به صرفه بودن این تجهیز بسیار مهم و اساسی در تصفیه خانه هاست. بنابراین استفاده از این تجهیز ضروری در ابتدای هر تصفیه خانه ای الزامی است.
جهت برآورد بهترین قیمت و یک خرید مقرون به صرفه و مطمئن، همکاران ما در شرکت آبسان سازه آپادانا آماده ی انجام مشاوره و راهنمایی خریداران می باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۸۹۸۱ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه