اویل اسکیمر چیست؟

اویل اسکیمر یا جمع کننده روغن، ماشین های ساده و موثری برای حذف روغن، گریس و سایر هیدروکربن ها از آب هستند. این تجهیزات جهت جمع آوری روغن های نفتی از سطح آب در حادثه های نفتی در آبهای آزاد (کشتی های نفتکش)، بنادر، سواحل، سکوهای نفتی و یا مخازن شرکت های صنعتی و پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
مواد روغنی شناور به سطح مدیاهای جمع کننده مانند تسمه، لوله، طناب، یا دیسک می چسبد. سپس مدیا به داخل دستگاه برمی گردد و پاک می شود. اویل اسکیمرهای نوع سرریز (مانند سرریز نیلوفری) از پمپ برای جمع آوری روغن های شناور استفاده می کنند.

اویل اسکیمر

انواع اویل اسکیمر

جمع کننده های روغن (اویل اسکیمرها) به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

اویل اسکیمرهای شناور (Floating Oil Skimmer)

این نوع اسکیمرها روی سطح آب شناور هستند و می توانند در مکانی مانند اسکله با رشته های طنابی نگه داشته شوند، یا از یک کشتی مستقر در دریا خارج شوند و یا توسط یک کشتی بکسل شوند. این اسکیمرها عموماً شامل درام اسکیمر (Drum Skimmer)، اسکیمر برسی (Brush Skimmer)، اسکیمرهای سرریز (Weir Skimmer) و برخی از اسکیمرهای تسمه ای (Belt Skimmer) هستند.

اویل اسکیمرهای ثابت (Fixed Oil Skimmer)

اسکیمرهای ثابت در محل به صورت دائمی نصب می شوند. این اسکیمرها عموماً شامل انواع اسکیمر تسمه ای (Belt Skimmer) و اسکیمرهای طنابی (Rope Skimmer) هستند. اسکیمرهای ثابت معمولاً در مخازن نفتی که کاربرد تولیدی دارند نصب می شوند.

اویل اسکیمر سر ریز نیلوفری (Weir Skimmer)

در این نوع اسکیمر که می تواند به صورت ثابت یا شناور استفاده شود لایه نازک روی سطح آب برداشته می شود. روغن شناور در سطح آب به داخل قیف مرکزی جریان می یابد و در آنجا به مخزن ذخیره پمپ می شود.
اسکیمرهای سرریز فولادی ضد زنگ ممکن است در مخازن و حوضچه های صنعتی که ممکن است مواد شیمیایی و اسیدی وجود داشته باشد استفاده شود. این اسکیمرهای مقرون به صرفه و با ظرفیت بالا می توانند هر روغنی را که روی سرریز شناور می شود و جریان می یابد، بزدایند. این نوع سرریز ممکن است در رودخانه ها، دریاچه ها، مخازن، چاله ها و تالاب ها و همچنین اقیانوس های باز مستقر شوند.

درام اسکیمر (Drum Skimmer)

با چرخش درام های شناور، روغن به سطحی که آن را از آب جدا می کند، می چسبد. تیغه های پاک کننده (خراشنده ها) روغن را از درام جدا می کنند و آن را به داخل محفظه جمع آوری می ریزند، جایی که به محل ذخیره پمپ می شود.
درج های قابل تعویض درام (صاف، شیاردار، برس و دیسک) برای افزایش نرخ بازیابی نسبت به ویسکوزیته روغن ها و محیط های مختلف در دسترس هستند. درام‌های شیاردار نرخ بازیابی بالاتری با روغن‌های چسبناک دارند، در حالی که درام‌های صاف با روغن‌های سبک‌تر مانند دیزل کارایی بالاتری دارند.

اسکیمرهای تسمه ای (Belt Skimmer)

انواع مختلفی از اسکیمرهای تسمه ای موجود است. این مدل معمولاً نصب ثابتی دارد. اسکیمرها از طریق استفاده از تسمه ای کار می کنند که روغن را جذب می کند و سپس تمیز می شود و در یک مخزن یا چاله جمع می شود. اسکیمرهای تسمه ای، از تسمه ای با پدهای قابل تعویض برای انواع روغن استفاده می کنند.

نحوه عملکرد اسکیمرهای روغن

جمع کننده های روغن ابزارهای مکانیکی ساده ای هستند که سطح سیال را برای جدا کردن مواد روغنی یا گریس شناور با استفاده از یک اسکیمر تمیز می کنند. طرح های جمع کننده روغن با توجه به کاربردشان متفاوت است. اسکیمرها از انواع مختلف مدیا مانند تسمه، دیسک و طناب استفاده می کنند. کارایی جمع کننده روغن بر اساس دو اصل اساسی سیالات، وزن مخصوص و کشش سطحی است.

اصول عملکرد جداسازی مواد روغنی: وزن مخصوص و جداساز روغن

وزن مخصوص، نسبت بین چگالی یک سیال و چگالی سیال مرجع است. به آن چگالی نسبی نیز می گویند. سیال مرجع برای مایعات معمولا آب است در حالی که سیال مرجع برای گازها، هوا در دمای اتاق است.
نفت و هیدروکربن ها معمولاً وزن مخصوص کمتری نسبت به آب دارند. به این معنی که وقتی مخلوطی از روغن و آب در یک محیط ساکن می شود، روغن معمولاً روی سطح آب شناور می شود. این اولین مرحله جداسازی روغن از آب است.
کشش سطحی دومین اصل است که باعث می شود جداسازی روغن امکان پذیر شود. این اصل به میل ترکیبی مولکول های سیال به یکدیگر و مواد دیگر اشاره دارد. روغن و آب دارای ویژگی های کشش سطحی بسیار متفاوتی هستند. این باعث می شود که oil skimmer یکی از موثرترین روش های جداسازی این دو مایع باشد.
مولکول های روغن تمایل کمی به مولکول های آب دارند. این باعث می شود که مولکول ها بهتر از آب به یکدیگر و مواد دیگر پیوند بخورند. مولکول های روغن در هنگام تماس با مدیای جداکننده، به طور طبیعی به آن می چسبند و خود را از آب جدا می کنند. آب میل ترکیبی کمی برای روغن و غیره دارد

انتخاب نوع مناسب اسکیمر

انواع مختلفی از اسکیمرهای روغن صنعتی وجود دارد. انتخاب بهترین گزینه برای کاربرد، حذف روغن را به حداکثر رسانده و در عین حال هزینه سرمایه و هزینه های عملیاتی اسکیمر را به حداقل می رساند. کاربرد می تواند بر اساس این ویژگی ها تعریف شود:
شرایط عملیاتی
مواد خطرناک
دما/ویسکوزیته
محتوای آب بدون چربی
روغن باقیمانده
قابل حمل بودن
مشخصات مخزن یا چاله
اندازه، طراحی، شکل و محل نصب

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹ – ۰۳۱۳۶۵۱۹۳۵۲

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه