پل تیکنر چیست؟

پل تیکنر در واحد های تغلیظ لجن (sludge thickener) به روش ثقلی دارای کاربرد می باشد. این تجهیز دارای یک آدم رو مجهز به گریتینگ و هندریل می باشد که از مرکز سازه واحد تغلیظ لجن دایره ای به دیواره ی محیطی سازه متصل شده است و توسط یک ماشین با نیرو محرکه ی موتور الکتریکی روی دیواره و به مرکز شیت سازه، در حال حرکت می باشد.
این پل توسط بازوهایی به پاروهای لجن روب که در کف سازه تغلیظ لجن قرار گرفته اند متصل می گردد و چرخش پل سبب چرخش پاروبک ها و بازوهای متصل به پل تیکنر می گردد.

طراحی پل تیکنر

طراحی پل تیکنر مانند نیم پل دوار مخصوص واحدهای دایره ای شکل می باشد که موقعیت مرکز سازه نسبت به محیط سازه باید در قطرهای مساوی و بدون اعوجاج بوده و این موضوع در طراحی پل تیکنر بسیار حائز اهمیت می باشد.
در نهایت اطلاعات مورد نیاز جهت ساخت پل تیکنر شامل قطر و ارتفاع سازه تیکنر، عرض پل، جنس پل و نقشه های سازه تیکنر می باشد. در صورت وجود نقشه مشخصی جهت پل تیکنر نیز امکان ساخت پل مطابق با نقشه ساخت خریدار وجود دارد. در زمان طراحی، کارشناسان شرکت آبسان سازه آپادانا به منظور تدقیق اطلاعات دریافتی، از سازه بازدید می نمایند.

ساخت پل تیکنر

پس از طراحی و تهیه ی نقشه های ساخت پل تیکنر و تایید خریدار، عملیات ساخت پل در کارگاه شرکت آبسان سازه آپادانا آغاز می گردد. ابتدا ماتریال ساخت ( پروفیل، ورق، پیچ و مهره، الکتروموتور و گیربکس،….) مطابق با طراحی تهیه شده و سپس برش کاری و جوشکاری قطعات انجام می گیرد.
جنس پل تیکنر می تواند از آهن با پوشش گالوانیزه و استیل ضد زنگ باشد که مطابق با سفارش خریدار انتخاب می گردد.

کاربرد پل تیکنر

پل تیکنر در واحدهای تغلیظ لجن دایره ای شکل مورد استفاده قرار می گیرد. این پل مجهز به بازوهای شعاعی است که این بازوها نسبت به مرکز واحد دارای زاویه مشخصی هستند. بازوهای پل در کف مخزن به پاروبک های روبش لجن متصل می شوند. هنگام چرخش پل به بازوها و پاروبک های متصل به آن نیز می چرخند.
چرخش پل تیکنر به دو منظور عمده انجام می شود: ۱) اختلاط آب دقیق سازی و یا مواد شیمیایی تزریقی با لجن ورودی به تیکنر ۲) کمک به خروج گازهای جمع شده در تیکنر که سبب بالا آمدن لجن روی سطح تیکنر می شوند.
حرکت آرام پل تیکنر علاوه بر اختلاط آرام لجن با مواد شیمیایی تزریقی مانند پلی الکترولیت ها، سبب ایجاد حالت لخته سازی در لجن شده و به ته نشینی و تغلیظ بهتر آن کمک می نماید.
همچنین خروج گازهای محبوس شده در لجن هنگام اختلاط توسط پل تیکنر، سبب خروج این گازها از لجن در حال تغلیظ شده و همین موضوع سبب افزایش سرعت دو فازسازی لجن و تغلیظ بهتر آن می گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۸۹۸۱ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه