بازیافت آب خاکستری، حل معضل بی ­آبی

آب خاکستری (Grey Water) چیست؟

آب خاکستری در اثر فعالیت­های خانگی تولید شده و شامل آب دور ریز دوش و وان حمام، تشت یا ماشین لباسشویی، سینک دستشویی و آب مصرفی در شستشوی کف حیاط و پارکینگ می­باشد. در مقابل، آب سیاه یا فاضلاب شامل آب دور ریز حاصل از توالت­ها، سینک­های ظرفشویی و ماشین­ ظرفشویی است. تخمین زده می­شود که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد آب دور ریز که وارد شبکه فاضلاب خانگی می­شود مربوط به آب خاکستری است.

تفاوت اصلی بین آب خاکستری و فاضلاب یا آب سیاه (Wastewater or Black Water) میزان بار آلی می­باشد که فاضلاب در مقایسه با آب خاکستری دارای بار آلی بیشتری است. به عقیده­ برخی از کارشناسان بهداشت، آب خاکستری نسبت به آب شرب از کیفیت پایین­ تری برخوردار بوده ولی نسبت به فاضلاب (یا اصطلاحاً آب سیاه) کیفیت بالاتری را دارا می­ باشد.

آب خاکستری چگونه می ­تواند بازیافت شود؟

تکنولوژی­ های زیادی به منظور تصفیه آب خاکستری و آب سیاه در ایران وجود دارد که با توجه به میزان آب، بار آلودگی آب و استاندارد مورد نظر جهت آب تصفیه شده، انتخاب می ­شوند. به طور کلی اگر آب خاکستری به صورت جداگانه دفع شده و با آب سیاه مخلوط نشود، با استفاده از تکنولوژی­ های ساده و در دسترس می­توان آن را تصفیه نمود. فاضلاب یا آب سیاه نیاز به سیستم تصفیه کامل­تری نسبت به آب خاکستری دارد.

بنابراین تصفیه آب خاکستری در مناطق مسکونی مانند مجتمع­ های مسکونی، مجتمع ­های اداری، مجتمع ­های تفریحی و ویلاها با سهولت بیشتری در دسترس بوده، نیاز به تکنولوژی پیچیده و صرف هزینه زیاد ندارد. لذا در این گونه موارد با ایجاد تغییرات در سیستم لوله ­کشی می­توان آب خاکستری را از فاضلاب جدا نموده و تصفیه کرد. با توجه به اینکه مواد شوینده زیادی در این نوع پساب وجود دارد، لذا بهترین گزینه استفاده از شوینده­ های سازگار با محیط زیست می ­باشد. به این ترتیب عملیات تصفیه بسیار کاراتر بوده و راندمان تصفیه افزایش می ­یابد.

علاوه بر تصفیه آب خاکستری، تصفیه فاضلاب به دلیل نیاز به سیستم تصفیه کامل­ تر و همچنین بهره­ بردار ماهر به کارخانجات و مجتمع­ های فنی بزرگ، دانشگاه­ ها، بیمارستان­ ها، شهرک­ های مسکونی و پادگان ­ها پیشنهاد می­ گردد.

در سیستم تصفیه میزان جامدات معلق، آلودگی آلی و میکروبی آب خاکستری یا فاضلاب به میزان چشمگیری کاهش می­ یابد. آب خاکستری و فاضلاب خانگی تصفیه شده با توجه به درجه تصفیه انجام شده قابلیت مصرف مجدد در صنعت و کشاورزی را دارا می­ باشند.

مصارف آب خاکستری تصفیه شده

آب خاکستری تصفیه شده فاقد هرگونه مواد معلق و میکروارگانیسم­ های بیماریزا می­ باشد و بنابراین استفاده از آن هیچ گونه مخاطره بهداشتی ندارد. در مورد مصارف خانگی، آب خاکستری تصفیه شده را می­توان در فلاش تانک، آبیاری فضای سبز و شستشوی حیاط و پارکینگ استفاده نمود. به این صورت مصرف آب شرب کاهش یافته و علاوه بر کاهش هزینه ماهانه مصرف آب، منابع آب بیشتری حفظ می ­شوند.

همچنین با اعمال تصفیه بیشتر می­توان آب خاکستری را در چیلرها و خنک­ کننده­ ها (مانند کولر) نیز به مصرف رساند.

شرکت آبسان سازه آپادانا با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان در زمینه تصفیه و بازیافت فاضلاب آماده ارایه خدمات در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای سیستم­های تصفیه و بازیافت فاضلاب می­ باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

همراه و واتس اپ : ۰۹۱۰۳۵۹۲۰۰۶

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۵۵۶۸ – ۰۳۱۳۶۵۱۹۳۵۲

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه