دریچه آب بند (Sluice Gates)

دریچه آب بند (sluice Gates) معمولاً در کانال های ورودی تصفیه خانه و یا هر واحد تصفیه، جهت قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این تجهیز می توان جریان را از ورود به یک واحد منع نموده و به واحد دیگری هدایت نمود. در صورتی که جریان در کانال دارای سطح آزاد باشد، دریچه بایستی از سه طرف آب بند شود. در سیستم های مستغرق، دریچه ها از چهار طرف آب بند می شوند.

دریچه های آب بند یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد نیاز تاسیسات آب و فاضلاب هستند که در اغلب کانال ها و مخازن جهت کنترل یا باز و بست جریان آب به کار می روند. این دریچه ها به انواع مختلفی تقسیم شده و به صورت سه طرف و چهار طرف آب بند قابل ساخت می باشند.

 

دریچه کشویی (Sluice Gates)

از جمله تولیدات شرکت آبسان سازه آپادانا از مجموعه دریچه های آب بند، دریچه کشویی می باشد. یک دریچه کشویی مکانیسمی است که برای کنترل جریان آب استفاده می شود. این تجهیزات اغلب در تصفیه خانه های آب و فاضلاب، معدن، سدها، مزارع برنج، و سایر مکان هایی که نیاز به کنترل جریان آب باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

دریچه ها معمولاً از کربن استیل یا استنلس استیل ساخته می شوند و اغلب به صورت عمودی روی یک قاب می لغزند تا باز یا بسته شوند و به آب اجازه می دهند از یک فضا خارج شود یا در آن قرار گیرد. به همین دلیل به آنها شیر دروازه ای نیز می گویند.

با این حال، طراحی دریچه کشویی تنها به یک سیستم کشویی عمودی محدود نمی شود. برخی از دریچه ها مانند یک درپوش بازشو عمل می کند و با اختلاف فشار در دو طرف دریچه حرکت می نمایند. برخی دیگر حتی به شکل دایره ای هستند.

 

کلمه sluice نشان دهنده یک کانال مصنوعی یا آبراه طبیعی اصلاح شده است که آب را هدایت می کند. این نوع دریچه نحوه و امکان حرکت آب را تنظیم نموده و به ویژه برای کنترل سطح آب در مخازن یا کانال ها مفید است. بسیاری از دریچه های کشویی با استفاده از سیستم میله رزوه ای جابجا می شوند که باید به طور مرتب تمیز و روغن کاری شوند.

اغلب هنگامی که این گیت ها در کاربردهایی با فشار آب زیاد مانند سدها استفاده می شوند، توسط سیستم های هیدرولیک برای کنترل جریان دروازه دریچه بالا و پایین می روند. گاهی اوقات در مصارف کوچک تر، دروازه ها به صورت دستی بالا و پایین می شوند. در مواقع دیگر، از یک سیستم بالابرنده الکتریکی استفاده می شود.

دریچه های کشویی تولید شده در شرکت آبسان سازه آپادانا هم به صورت دستی و هم به صورت برقی قابل سفارش می باشند.

دریچه آب بند

Penstocks

پنستاک‌های دیواری که به نام دریچه های کشویی نیز شناخته می‌شوند، معمولاً برای انجام ایزوله نمودن یا کنترل جریان آب یا فاضلاب ساخته می‌شوند. آب بندی در چهار طرف دریچه انجام می شود. می توان لنگرهای مکانیکی را برای قرار دادن پنستاک روی دیوار بتنی در نظر گرفت. دریچه های Penstock در شرکت آبسان سازه آپادانا معمولا از کربن استیل و یا استنلس استیل ساخته می شود.

پنستوک نصب شده روی دیوار همسطح کف، آب بندی چهار طرفه

پنستوک های دیواری کشویی با پورت مربع یا مستطیل که از هر ۴ طرف آب بند شده اند. برای کاربردهای بازکردن و بستن یا کنترل در چاه ها، مخازن، خروجی لوله ها و غیره استفاده می شود. ساخته شده از کربن استیل یا استنلس استیل، با آب بندی محکم با استفاده از آب بند الاستومری. این تجهیز در ابعاد مختلف در شرکت آبسان سازه آپادانا قابل ساخت می باشد.

پنستوک یا دریچه برای کانال های باز سه طرف آب بند

دریچه کانال کشویی مربع یا مستطیل، با قطعات ثابت در بتن تعبیه شده و در ۳ طرف آب بندی شده است. برای باز و بست یا کنترل جریان در کانال های باز استفاده می شود. این تجهیز در شرکت آبسان سازه آپادانا از کربن استیل یا استنلس استیل، با آب بندی محکم با استفاده از یک آب بند الاستومری ساخته شده و در ابعاد مختلف قابل سفارش می باشد.

دریچه استاپ لاگ سه طرف آب بند برای کانال های باز

استاپ لاگ ( Stop Log ) برای نصب در کانال های باز در تصفیه خانه های فاضلاب، آبیاری، کارهای هیدرولیک و نیروگاه های برق آبی طراحی شده است. سیستم آب بندی هم در قسمت های جانبی و هم در قسمت پایین هر لاگ تعبیه شده است و در نتیجه آب بندی کاملی بدون نیاز به گوه روی دروازه ایجاد می کند.

جنس دریچه آب بند

دریچه های آب بند تولیدی در شرکت آبسان سازه آپادانا معمولا از جنس فولادی با پوشش رنگ یا پوشش گالوانیزه و همچنین فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) قابل ساخت هستند. دریچه های ساخته شده با استنلس استیل عمر مفید بیشتری دارند. با توجه به مشخصات شیمیایی آب یا فاضلاب می توان از SS 304 و یا SS 316 در ساخت دریچه استفاده نمود.

نحوه باز و بسته شدن دریچه آب بند

دریچه های آب بند با توجه به ابعاد و مکان قرارگیری به صورت دستی یا مکانیکی کنترل می شوند. دریچه های کوچک به کمک فرمان (Hand Wheel) و به صورت دستی توسط بهره بردار باز و بسته می شوند. دریچه هایی که بزرگتر و سنگین تر هستند یا فاصله شافت آنها زیاد است به کمک گیربکس قابل باز و بسته شدن هستند. در برخی از موارد از نیروی محرکه الکتریکی جهت باز و بسته شدن دریچه استفاده می شود. دریچه های تولیدی شرکت آبسان سازه آپادانا به صورت دستی و الکتریکی قابل سفارش می باشند.

قیمت دریچه آب بند

موارد مختلفی در قیمت دریچه های آب بند موثر است از جمله ابعاد دریچه و وزن آن، جنس دریچه و نحوه کنترل دریچه (دستی یا الکتریکی). دریچه هایی که به علت ضخامت بیشتر ورق سنگین تر هستند قیمت بیشتری نسبت به دریچه هایی دارند که در ساخت آنها از ورق با ضخامت کمتر استفاده شده است. همچنین دریچه هایی که از جنس استنلس استیل ساخته می شوند نسبت به دریچه های فولادی قیمت بیشتری دارند. دریچه هایی که به صورت دستی باز و بسته می شوند ارزان تر از دریچه های الکتریکی هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۵۵۶۸ – ۰۳۱۳۶۵۱۹۳۵۲

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه