پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب ها (Wastewater) مواد زاید مایعی هستند که در اثر فعالیت های بشر به وجود آمده و دارای انواع مختلفی هستند. معمول ترین و همیشگی ترین نوع فاضلاب، فاضلاب بهداشتی است و استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی برای بدست آوردن آب سالم و تصفیه شده بسیار اهیمت دارد.

پکیج های تصفیه فاضلاب انسانی ، مخازن قابل حملی هستند که به منظور تصفیه فاضلاب در مناطق با جمعیت بسیار کم (مانند کارخانجات ، مجتمع های تفریحی ، پاساژهای بزرگ….) قابل استفاده می باشد.

ابعاد این مخازن حداکثر ۲×۲×۱۲ می باشد تا به راحتی توسط تریلر به هر نقطه ای جا به جا شود. این مخازن به صورت معمول بر روی زمین و بر روی یک فونداسیون بتنی قرار می گیرند.انواعی از پکیج ها نیز می توانند داخل زمین به صورت دفنی تهیه شوند ولی در این صورت امتیاز قابل حمل بردن را از دست خواهند داد.

به لحاظ فنی، فاضلاب بهداشتی (Sanitary Wastewater) یا خانگی (Domestic Wastewater) شامل آب مصرف شده دورریز بوده که در اثر فعالیت های شستشو (حاصل از آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی) تولید می شود. به لحاظ کیفی، فاضلاب یا پساب خانگی از مخلوط آب خاکستری و آب سیاه تشکیل شده است که تفاوت آنها در میزان آلودگی و بار آلی آن ها می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی


پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

فاضلاب بهداشتی همیشه و در همه اماکنی که انسان حضور دارد تولید می شود. به عنوان مثال صنایع همیشه دارای دو نوع فاضلاب هستند، اول فاضلاب بهداشتی که حاصل مصرف آب توسط پرسنل در سرویس بهداشتی، حمام و همچنین طبخ و سرو غذا در واحد صنعتی می باشد. و سپس فاضلاب صنعتی که در اثر فعالیت صنعتی تولید می شود که با توجه به نوع صنعت ممکن است وجود نداشته باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی


پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

نحوه قیمت گذاری و آیتم های موثر در قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

جنس ماتریال ساخت پکیج های تصفیه فاضلاب می تواند فلزی (کربن استیل با پوشش رنگ و یا استنلس استیل) و غیر فلزی (پلی اتیلن یا فایبر گلاس) باشد. استفاده از هر کدام از این متریال برای ساخت پکیج دارای مزایا و معایبی است.

به عنوان مثال: جنس کربن استیل ارزان تر بوده ولی با توجه به شرایط محیطی مانند رطوبت هوا هر چند سال یکبار پکیج نیاز به تعمیرات اساسی دارد، در حالی که استنلس استیل قیمت بالاتری داشته ولی به تعمیرات نگهداری کمتری نیاز دارد. و یا جنس فایبر گلاس در مقابل خوردگی بسیار مقاوم بوده و قیمت مناسب تری نسبت به جنس استنلس استیل دارد اما در برابر ضربات مکانیکی مقاومت پایینی دارد.

برای هر پکیج یک استراکچر فلزی ساخته می شود که این استراکچر از جنس کربن استیل بوده و می تواند با رنگ و یا گالوانیزه گرم پوشش شود. پوشش گالوانیزه گرم مقاومت بیشتری در مقابل خوردگی دارد ولی نسبت به پوشش رنگ قیمت بیشتری داشته و زمان بیشتری برای ساخت و آماده شدن نیاز دارد. گذشته از حجم مخازن و جنس آن ها که در قیمت پکیج تاثیر دارد، برند و نوع تجهیزات استفاده شده برای پکیج نیز هم در قیمت گذاری پکیج و هم در عمر مفید سیستم موثر می باشد.

به عنوان مثال اغلب پکیج هایی که قیمت پایینی دارند، از ساید چنل های چینی به عنوان هواده اصلی استفاده نموده و لوله کشی هواده ها و انتقال لجن از جنس کربن استیل با گالوانیزه می باشد. در حالی که پکیج های با قیمت بالاتر (که در شرکت آبسان سازه آپادانا تولید می شود) به منظور هوادهی از ساید چنل های ایتالیایی استفاده نموده و لوله کشی جهت هوادهی و انتقال لجن از جنس استنلس استیل در نظر گرفته می شود.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب

قیمت تمام شده برای پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی به موارد مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها شامل موارد ذیل می باشد:

 1. میزان فاضلاب تولیدی
 2. جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب
 3. استاندارد تخلیه
 4. میزان آلودگی فاضلاب
 5. برند تجهیزات مورد استفاده
 6. فرایندهای تصفیه

میزان فاضلاب تولیدی که به اصطلاح دبی فاضلاب نامیده می شود، در حقیقت میزان فاضلاب تولید شده است که بایستی مورد تصفیه قرار گیرد. مجموع فاضلاب های تولیدی در توالت و دستشویی، حمام، ظرفشویی و لباسشویی و همچنین شستشوی حیاط ، در نهایت فاضلاب تولیدی در یک منزل مسکونی را تشکیل می دهد. معمولا فاضلاب تولید شده در اماکن عمومی مانند: رستوران ها ، ادارات، دانشگاه ها، بیمارستان ها، پادگان ها، هتل ها و …. نیز مشابهت زیادی با این نوع فاضلاب دارد که به طور کلی به این نوع فاضلاب، فاضلاب خانگی یا بهداشتی گفته می شود. هر چه میزان فاضلاب تولیدی که نیاز به تصفیه دارد بیشتر باشد، پکیج تصفیه فاضلاب مورد نیاز نیز بزرگتر بوده و لذا قیمت تمام شده برای پکیج بیشتر می شود.

میزان آلودگی فاضلاب بهداشتی یا خانگی توسط شاخص های ویژه ای نشان داده می شود این شاخص ها به ترتیب:

BOD (Biocbemical /Biologycal oxygen demana) COD (Chemical oxygen demand)

(Total kjeldal nitrogen) TSS (total suspended solids) TKN

هر چه آلودگی فاضلاب بیشتر باشد، پکیج تصفیه فاضلاب بزرگتری نیاز است تا بتواند فاضلاب با آلودگی زیاد را تصفیه نماید، همچنین تجهیزات مورد نیاز نیز بایستی بزرگتر باشند. بنابراین قیمت پکیج تصفیه فاضلاب برای فاضلاب های آلوده تر، بیشتر است.

جنس بدنه پکیج تصفیه فاضلاب در گذشته تنها از ماتریال فلزی مانند استنلس استیل ۳۰۴ و یا کربن استیل با پوشش اپوکسی در نظر گرفته می شد. اما از مهم ترین مشکلات مربوط به ماتریال فلزی می توان به گران بودن جنس استیل ضد زنگ و همچنین نیاز به اورهال(OVERHAUL)  دوره ای در جنس کربن استیل اشاره نمود. بنابراین استفاده از ماتریال غیر فلزی مانند پلی اتیلن و فایبر گلاس در ساخت بدنه پکیج های تصفیه فاضلاب مورد توجه قرار گرفت. جنس پلی اتیلن برای ساخت پکیج قیمت مناسب تری داشته اما در مقابل اشعه ی UV حساس بوده و لذا در صورتی که پکیج در معرض نور خورشید باشد، عمر پکیج کاهش می یابد. جنس فایبر گلاس گران تر بوده و در مقابل نور آفتاب و همچنین خوردگی کاملا مقاوم است.

برند تجهیزات مورد استفاده در یک پکیج تصفیه فاضلاب، یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت تمام شده یک پکیج می باشد. تجهیزات مورد نیاز شامل پمپ، بلوئر ، دیفیوزر، لوله کشی، مخازن تزریق کلر و ….. می باشد این تجهیزات می توانند از برند های چینی، تایوانی ، ایرانی و اروپایی تهیه شوند که قیمت برندهای تجهیزات در نهایت تاثیر بسزایی برروی قیمت پکیج خواهند داشت.

استاندارد تخلیه پساب های تصفیه شده در ایران توسط سازمان حفاظت از محیط زیست تعیین می گردد. منابع پذیرنده شامل آب های سطحی زیر زمینی و همچنین استفاده از پساب تصفیه شده در کشاورزی و آبیاری فضای سبز می باشد. شاخص های آلودگی فاضلاب که پیش تر در مورد آن ها صحبت شد تعیین کننده استانداردهای تخلیه پساب می باشند. هر چه استاندارد سخت گیرانه تر باشد، فاضلاب تولیدی نیازمند تصفیه ی بیشتری می باشد که در نتیجه ابعاد پکیج و تعداد و نوع تجهیزات مورد نیاز افزایش می یابد وسبب می شود قیمت پکیج تصفیه فاضلاب افزایش یابد. بالاترین استاندارد تصفیه پساب مربوط به تخلیه پساب به منابع آب سطحی و زیر زمینی بوده و ساده ترین استاندارد مربوط به آبیاری فضای سبز و کشاورزی می باشد.

کمیت و کیفیت فاضلاب بهداشتی خام (تصفیه نشده)

میزان تولید فاضلاب در هر منطقه با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی آن منطقه، نوع شبکه جمع آوری فاضلاب، قدیمی یا جدید بودن شبکه جمع آوری فاضلاب، سطح آب های زیرزمینی و عواملی از این دست، متغیر می باشد.

اما فاضلاب های بهداشتی تقریباً دارای کیفیت مشابهی بوده و با توجه به کمیت فاضلاب، نوع آداب و رسوم و فرهنگ تغذیه ای هر منطقه، میزان مواد آلی و ریز مغذی در آن دارای تفاوت جزئی می باشد. به منظور آگاهی از کیفیت فاضلاب، بهترین روش اندازه گیری پارامترهای نشانگر آلودگی در فاضلاب می باشد.

پارامترهای تعیین کننده کیفیت فاضلاب که جهت بررسی کیفیت فاضلاب خام و شرایط استاندارد جهت تخلیه پساب تصفیه شده به محیط مورد استفاده قرار می گیرند شامل:

– BOD (Biological Oxygen Demand)

– COD (Chemical Oxygen Demand)

– TSS (Total Suspended Solids)

– TKN (Total Kjeldal Nitrogen )

– TP (Total Phosphorus)

– Oil & Grease

می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

کیفیت پساب تصفیه شده

اصولاً کیفیت پساب تصفیه شده با توجه به استاندارد سازمان محیط زیست ایران بر اساس منبع پذیرنده نهایی تعیین می گردد. اما در حال حاضر و با توجه به بحران کمبود آب موجود در کشور، پیشنهاد می شود که پساب بهداشتی تصفیه شده از مرحله تصفیه پیشرفته عبور نموده و مجدد به چرخه مصرف بازگردد.

شرکت آبسان سازه آپادانا، تاکنون پروژه های پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی زیادی در جهت بازیافت پساب تصفیه شده و استفاده مجدد از آن انجام داده است که در بخش پروژه ها می توانید آنها را مشاهده نمایید.

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

فاضلاب شهری (که فاضلاب خانگی، فاضلاب انسانی، فاضلاب بهداشتی Sanitary wastewater هم نامیده می شود) شامل فاضلاب تولیدی منازل، مراکز تجاری، موسسات شهری (ادارات، سازمان ­ها، موسسات آموزشی، هتل­ ها و رستوران­ ها، زندان ­ها و…) می­باشد.

با توجه به اینکه در اغلب مراکز مذکور حدود ۸۰% آب مصرفی به فاضلاب تبدیل می­ شود، لذا ۹/۹۹% فاضلاب شامل آب بوده و تنها ۱/۰% آن را ناخالصی ­های جامد تشکیل می­ دهد.

عملیات تصفیه فاضلاب باید در تصفیه خانه و با کمک تجهیزات مکانیکی و الکتریکی انجام گیرد. جنس و ابعاد تصفیه خانه با توجه به کمیت و کیفیت فاضلاب خام، کیفیت پساب تصفیه شده، کیفیت شیمیایی فاضلاب، نوع روش تصفیه، میزان فضای در دسترس و در نهایت ترجیح کارفرما تعیین می گردد. متریال مصرفی جهت احداث تصفیه خانه معمولاً بتن مسلح، فلزی (پکیج) و فایبرگلاس (پکیج) انتخاب می شود.

به طور کلی احداث تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی با کمیت بیش از ۵۰۰ مترمکعب در روز، با استفاده از بتن مسلح انجام می گیرد زیرا در ظرفیت های بیشتر، ساخت پکیج تصفیه فاضلاب (فلزی/ فایبرگلاس) از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. پکیج فایبرگلاس به دلیل مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی جهت تصفیه فاضلاب های دارای خورندگی زیاد و همچنین استفاده در مناطق با اقلیم مرطوب توصیه می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

کارشناس فروش : ۰۹۱۰۳۵۹۲۰۰۶

تلفن: ۶۸ ۵۵ ۳۶۵۱ ۰۳۱ 
۵۲ ۹۳ ۳۶۵۱ ۰۳۱ 

آشغالگیر

اولین واحد عملیاتی که عموماً در تصفیه­ خانه ­های فاضلاب وجود دارد، واحد آشغالگیری است. دو نوع متداول آشغالگیرها یعنی آشغالگیرهای درشت(اندازه منافذ ۶ تا ۱۵۰ میلی متر) و آشغالگیرهای ریز(اندازه منافذ کوچکتر از ۶ میلی متر) در تصفیه مقدماتی فاضلاب استفاده می شود.

در تصفیه فاضلاب آشغالگیرهای درشت به منظور حفاظت پمپ ها، شیرها، خطوط لوله و دیگر ضمائم در برابر آسیب یا انسداد به وسیله چوب یا اشیای درشت به کار می روند. در برخی از تصفیه خانه ها (پکیج تصفیه فاضلاب انسانی) از آشغالگیر ریز بعد از آشغالگیر درشت به منظور حذف بیشتر جامدات معلق استفاده می شود.

فاضلاب شهری

دانه گیری

برای حذف مواد دانه ای نظیر شن، ماسه، تفاله چای و قهوه و … از دانه گیری استفاده می شود.

هدف از دانه گیری تامین موارد ذیل می باشد:

 • نگهداری و حفاظت تجهیزات مکانیکی و اجتناب از فرسایش و تخریب زودرس آنها
 • جلوگیری از پرشدن و گرفتگی لوله ها و کانال ها که در اثر ته نشین شدن دانه ها ایجاد می شوند.
 • جلوگیری از ازدیاد لجن اولیه و ثانویه به منظور کاهش ظرفیت تغلیظ و هضم لجن
 • تقلیل بوی فاضلاب

ته نشینی اولیه

ته نشینی عبارت از جدا کردن ذرات معلق سنگین تر از آب از طریق ته نشینی ثقلی است. لجن حاصله را اصطلاحا لجن اولیه یا خام می نامند که توده زنده نمی باشد. ته نشینی فیزیکی پرکاربردترین عملیات واحد تصفیه فاضلاب است. مخازن ته نشینی اولیه به صورت مخازن ته نشینی مستطیل شکل یا بیشتر دایره ای می باشند.

۵۰ تا ۷۰ درصد از مواد جامد معلق در این حوضچه ها ته نشین می شوند. ۳۰ تا ۴۰ درصد BOD5 ورودی به تصفیه خانه در حوضچه ته نشینی جدا می شود. این واحد در سیستم لجن فعال متداول کاربرد دارد.

* واحدهای فوق در مجموع تصفیه اولیه نانیده می شوند. در این واحدها بیشتر جامدات معلق از جریان فاضلاب حذف می شود.

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

فاضلاب خروجی از واحدهای تصفیه اولیه دارای مواد آلی محلول زیادی است که ورود آنها به محیط سبب آلودگی شدید خواهد شد و بایستی از جریان فاضلاب حذف شود. تصفیه بیولوژیکی که تصفیه ثانویه نیز نامیده می شود در حقیقت تبدیل مواد آلی محلول به جرم زنده(توده میکروارگانیسم ها) و جداسازی آنها از جریان فاضلاب به کمک ته نشین نمودن آنها می باشد.

تصفیه بیولوژیکی شامل تانک هوادهی و سپس ته نشینی است. تصفیه بیولوژیکی متداول برای فاضلاب جوامع شهری اغلب شامل انواع سیستم های لجن فعال، برکه های تثبیت، لاگون های هوادهی یا فیلترهای چکنده می باشد.

پساب خروجی از سیستم تصفیه بیولوژیکی پس از گندزدایی قابلیت استفاده جهت آبیاری زمین های کشاورزی را دارا می باشد. برای رسیدن به درجات بیشتر تصفیه معمولا از سیستم های حذف ازت و فسفر و همچنین تصفیه پیشرفته استفاده می شود.

لجن ته نشین شده در واحدهای ته نشینی بایستی جهت دفع مراحلی را طی نماید که در ادامه بررسی می شوند.

هاضم لجن

لجن موجود در واحد ته نشینی اولیه مملو از مواد آلی است که بایستی تثبیت شوند در غیر اینصورت لجن متعفن خواهد شد. معمولا در سیستم های لجن فعال متداول مخلوطی از لجن تصفیه اولیه و و ثانویه پس از تغلیظ به هاضم های لجن وارد می شوند. این هاضم ها به صورت هوازی یا بی هوازی عمل نموده و لجن را جهت دفع آماده می نمایند.

تصفیه آب شهری

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

آبگیری و دفع لجن

لجن خروجی از هاضم که اینک تثبیت شده جهت آبگیری و دفع به واحد بعدی ارسال می شود. آبگیری از لجن توسط بسترهای ثقلی لجن خشک کن یا تجهیزات مکانیکی آبگیری از لجن (مانند فیلتر پرس) انجام می گیرد.

تصفیه آب شهری

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

کلیه مراکزی که به شبکه جمع آوری فاضلاب متصل نبوده و یا تمایل به استفاده از پساب تصفیه شده دارند می توانند از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده نمایند. مراکزی مانند:

– ادارات و ارگان ها

– دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی

– بیمارستان ها و مراکز درمانی

– مجتمع های گردشگری و تفریحی

– پادگان ها و مراکز نظامی

– واحدهای صنعتی

– مراکز تجاری خارج از شهر

– مجتمع های مسکونی و ویلایی

– هتل ها و رستوران ها

– مجتمع های رفاهی بین شهری

استراتژی های کاربردی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

 • تصفیه آب شرب مورد نیاز در شهرها، روستاها، اماکن مسکون، ادارات و موسسات
 • اجرای طرح های انتقال و توزیع آب
 • تصفیه پساب انسانی جهت دفع به محیط
 • تصفیه تکمیلی پساب انسانی جهت بازیابی و استفاده مجدد از آب
 • اجرای شبکه های جمع آوری فاضلاب
 • طراحی و اجرای پکیج های تصفیه فاضلاب

مزایای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و پکیج تصفیه فاضلاب انسانی شرکت آبسان سازه آپادانا

– راندمان تصفیه ۸۵ الی ۹۵ درصد

– فاقد بو و آلودگی محیطی

– فاقد تجهیزات با آلودگی صوتی

– دستیابی به کلیه استانداردهای زیست محیطی مصوب سازمان محیط زیست ایران

– استفاده از ماتریال مناسب و مقاوم نسبت به خوردگی

– قابل حمل بودن پکیج که امکان جابه­جایی و انتقال آن به هر نقطه دلخواه را در دسترس قرار می­دهد

– دارای ابعاد کوچکتر نسبت به مشابه بتنی

– مجهز به آشغالگیر سبدی با بالابر برقی، دانه گیر، هوادهی، ته نشینی، کلرزنی و ذخیره لجن

– قابلیت اضافه نمودن کلیه واحدهای تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی با توجه به کیفیت فاضلاب و استاندارد مورد نظر

– قابلیت ساخت به صورت مدولار و امکان ارتقای پکیج

– سرعت بالا در ساخت و نصب پکیج

– قرار گرفتن کلیه تجهیزات مورد نیاز در داخل شاسی پکیج و عدم نیاز به فضای اضافه

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۵۵۶۸ – ۰۳۱۳۶۵۱۹۳۵۲

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه