آشغالگیر چیست؟

تجهیزات آشغالگیری برای حذف جامدات درشت از فاضلاب به کاربرده می شود. جامدات درشت شامل تکه های چوب، تکه های پارچه، تخته ها و دیگر اجسام بزرگی است که به طور ضمنی به درون سیستم جمع آوری فاضلاب راه می یابند.

از آن جا که هدف اصلی از نصب آشغالگیرها، حفظ پمپ ها و دیگر تجهیزات مکانیکی همراه با جلوگیری از گرفتگی شیرها و سایر ملحقات تصفیه خانه فاضلاب است، آشغالگیری معمولا نخستین عملیات انجام شده برروی فاضلاب ورودی به شمار می رود.

تجهیزاتی که برای آشغالگیری استفاده می شوند، معمولا بر روی کانال های مستطیلی که جریان سیستم جمع آوری فاضلاب از آن عبور می کند، نصب می شوند.

تهویه مناسب برای جلوگیری از تجمع گازهای قابل انفجار باید وجود داشته باشد. برای اطمینان یافتن از توزیع مطلوب جریان در آشغالگیر، باید از یک کانال مستقیم که چند متر جلوتر از آشغالگیر قرار داده شده است استفاده شود.

آشغالگیر

مقدار جامدات حذف شده در اثر آشغالگیری به میزان زیادی به اندازه ی فاصله بین روزنه های آشغالگیر بستگی دارد جامدات آشغالگیری شده از مواد آلی با ماهیت بسیار زیان آور پوشیده شده اند و برای جلوگیری از ایجاد خطر برای سلامت انسان ها و یا شرایط نامطلوب دیگر، باید به نحوی مناسب دفع شوند.

دفع در محل دفن بهداشتی زباله، خرد کردن و بازگردانیدن به جریان فاضلاب و یا خاکستر سازی متداول ترین عملیات دفن به شمار می روند. آشغالگیرهایی که برای فاضلاب شهری به کار می روند معمولا از میله هایی با سطح مقطع دایره ای  و یا تسمه های فولادی با سطح مقطع مستطیل ساخته می شوند.

آشغال گیرها از نظر فاصله بین میله هایشان به آشغالگیرهای دهانه درشت و دهانه ریز تقسیم می شوند. آشغالگیرهای دهانه درشت را در اول تصفیه خانه و قبل از آشغالگیر دهانه ریز می سازند تا مانع از ورود قطعات بزرگ شناور از قبیل تخته، چوب، بطری، کاغذ، پارچه و قطعات پلاستیکی و نظیر آن به تصفیه خانه شوند.

همچنین از این گونه آشغالگیرها در کانال های انحرافی و سرریزهای اضطراری آشغالگیرهای دهانه ریز استفاده می کنند. آشغالگیرهای دهانه ریز علاوه بر مواد درشت نامبرده، مقدار بیشتری از مواد آلی مانند برگهای درختان، قطعات میوه و پوسته آن ها و نظایر آن را از فاضلاب جدا می کنند.

به علت اینکه مقداری از مواد معلق موجود در فاضلاب توسط آشغالگیر گرفته می شود، غلظت فاضلاب نسبت به آن مواد درجه آلودگی BOD نیز در فاضلاب کاهش می یابد. مقدار این کاهش که نشان دهنده ی کارایی آشغالگیر است، بسته به نوع و بزرگی دهانه های آن تفاوت می کند.

پیش بینی کانال انحرافی برای حالت های اضطراری که در اثر تمیز نکردن آشغالگیر سطح فاضلاب بیش از بیش بینی شده بالا می آید، لازم است. به همین منظور معمولا در کانال به صورت موازی در کنار هم احداث می شود که هر کدام به یک دریچه آب بند مجهز می باشد.

هنگامی که شرایط به صورت معمول باشد، کانال مربوط به آشغالگیر اصلی باز بوده و جریان فاضلاب از آشغالگیر اصلی عبور می نماید. در شرایط اضطراری دریچه ی کانال انحرافی باز شده و فاضلاب به آن کانال هدایت می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۸۹۸۱ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : دریچه آب بندپکیج تصفیه فاضلاب بهداشتیچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه