تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون UF

سیستم اولترافیلتراسیون (UF) به عنوان پیش تصفیه RO مورد استفاده قرار می گیرد. این امر به ویژه در هنگام مواجهه با نیاز به تصفیه یک منبع آب با ویژگی ایجاد گرفتگی زیاد مانند آب های سطحی، فاضلاب یا آبگیر مستقیم از آب دریا صادق است.
غشاهای UF که برای استفاده به عنوان پیش تصفیه برای RO طراحی شده اند دارای وزن مولکولی قطع اسمی ۱۰۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰۰ دالتون (۰.۰۱ تا ۰.۰۵ میکرون) هستند.

استفاده از واحد UF جهت تصفیه چند محصول

فرآیند سیال ماده تراوش یافته از غشا ماده باقی مانده
اولترا فیلتراسیون آنتی بیوتیک ها تخمیر آب گوشت تصفیه شده ضایعات
ضایعات بیوگاز مایع تصفیه شده برای تخلیه میکروب هایی که باید برگردانده شوند
کاراژنال (Carrageenam) ضایعات کاراژنال باقی مانده
آنزیم ها ضایعات محصول با ارزش
شیر محلول لاکتوز پروتئین باقی مانده برای تولید پنیر
امولسیون نفتی نفت عاری از آب (<10 ppm) امولسیون نفتی به شدت تغلیظ شده
سیال خروجی شستشو آب تصفیه شده آب کثیف (ضایعات)
آب آب تصفیه شده ضایعات
آب پنیر محلول لاکتوز پروتئین آب پنیر باقی مانده
زانتان (Xantan) ضایعات زانتان باقی مانده

الترافیلتر Ultrafilter چگونه کار می کند؟

اولترافیلتراسیون (UF) جداسازی تحت فشار مواد از جریان ورودی است. این فناوری برای حذف ذرات و آلاینده های میکروبی استفاده می شود، اما یون ها و مولکول های کوچک را حذف نمی کند. فرایند توسط فشار هدایت می شود، که معمولاً با فشار ورودی ۴ تا ۱۰۰ psig عمل می کند. پلانت های UF اتوماتیک هستند و نیاز به بهره برداری کمی دارند. با این حال، این سیستم ها ممکن است به تمیز کردن مکرر نیاز داشته باشند.

عمر مفید غشاهای UF سه تا پنج سال یا بیشتر است که با غشاهای اسمز معکوس قابل مقایسه است. ماژول های UF به صورت تجاری در مدل های لوله ای، فیبر توخالی، صفحه و قاب و مدل مارپیچی موجود هستند.

غشاهای UF، جامدات حل شده با اندازه های مختلف از ۰.۰۳ میکرون و بزرگتر را عبور می دهند. شکل ۱ راهنمایی برای رابطه بین مواد رایج، فرآیندهای جداسازی و اندازه گیری اندازه منافذ ارائه می دهد. فرآیند غشای UF مولکول ها را در محلول بر اساس اندازه جدا می کند. اندازه منافذ و برش وزن مولکولی (molecular weight cut-off : MWCO) اغلب برای مشخص کردن یک غشا استفاده می شود.

اندازه منافذ قطر اسمی دهانه ها یا ریز منافذ غشا است که بر حسب میکرون بیان می شود. MWCO جرم یا وزن مولکولی یک جسم حل شده است که بیش از ۹۰ درصد دفع می شود. واحد اندازه گیری MWCO دالتون (D) است.

مواد مختلف سازنده غشا با MWCO اسمی یکسان ممکن است دفع املاح متفاوتی داشته باشند. توزیع اندازه منافذ و یکنواختی به جای ماهیت شیمیایی مواد غشایی ممکن است باعث این اثر شود.

جداسازی توسط هر غشا

جدول فوق نشان دهنده سایز ذراتی است که از طریق غشاها از جریان ورودی حذف می گردند. همانطور که مشاهده می شود غشاهای سیستم آب شیرین کن قادر به جداسازی کلیه املاح تا سایز ۱ آنگستروم (۰.۰۰۰۱ میکرون) هستند. و غشاهای اولترا فیلتر قادر به جداسازی ذرات تا سایز ۱۰۰۰ میکرون می باشند.

ویژگی های ماژول الترافیلتر (Ultrafilter)

ماژول های Ultrafiltration از غشاهای فیبر توخالی با استحکام بالا ساخته شده اند که ویژگی های زیر را ارائه می دهند:
• قطر منافذ اسمی ۰.۰۳ میکرومتر برای حذف باکتری‌ها، ویروس‌ها و ذرات از جمله کلوئیدها
• الیاف توخالی پلیمری PVDF برای استحکام بالا و مقاومت شیمیایی
• الیاف PVDF هیدروفیل برای تمیز کردن و مرطوب شدن آسان که به حفظ عملکرد طولانی مدت کمک می کند.

چه زمانی از الترافیلتر (Ultrafilter) استفاده کنیم؟

زمان آن فرا رسیده است که کاربران صنعتی سیستم های اسمز معکوس (RO) و نانوفیلتر (NF)، هزینه و مزایای عملیاتی میکروفیلتراسیون (MF) و اولترافیلتراسیون (UF) را به عنوان پیش تصفیه RO ارزیابی کنند. این امر به ویژه در هنگام مواجهه با نیاز به تصفیه یک منبع آب ورودی به سیستم با رسوب بالا مانند آب های سطحی، فاضلاب یا برداشت آب دریا از طریق آبگیر باز صادق است. سیستمی که با یک سیستم غشایی MF/UF قبل از یک سیستم RO طراحی شده است، به عنوان یک سیستم غشایی یکپارچه (Integrated Membrane System: IMS) نامیده می شود. رویکرد طراحی IMS برای سیستم های تصفیه آب دارای مزایای قابل توجهی نسبت به سیستم های RO طراحی شده با پیش تصفیه معمولی است:
• بار رسوب کلوئیدی به RO با SDI (شاخص چگالی سیلت) و کدورت به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
• کیفیت فیلتر MF/UF بسیار ثابت می ماند زیرا یک مانع غشایی مطلق است. این امر حتی برای آن دسته از منابع آب سطحی یا فاضلابی که به دلیل کیفیت، به سرعت در حال نوسان هستند نیز صادق است.
• تواتر تمیز کردن RO به دلیل رسوب کلوئیدی کاهش می یابد.
• سیستم های MF/UF نسبت به برخی از فرآیندهای فیلتراسیون معمولی، به ویژه آنهایی که مستعد اختلالات سیستم هستند، به زمان کمتری نیاز دارند و کارکرد آنها آسان تر است.
• دفع ضایعات متمرکز MF/UF نسبت به فرآیندهای پیش تصفیه مرسوم بهبود یافته از نظر شیمیایی آسان تر است.
• مساحت مورد نیاز کمتر است، گاهی اوقات برای سیستم های بزرگ این عدد به ۵ برابر می رسد.
• طراحی جهت قابلیت توسعه آینده آسان تر است.
• هزینه های عملیاتی رقابتی و در برخی از طرح ها کمتر است.

لزوم پیش تصفیه قبل از پلانت RO

غشاهای RO نسبت به مواد رسوب‌دهنده مانند کلوئیدها، رسوب معدنی و توسعه بیوفیلم (بیوفیلینگ) بسیار حساس هستند. شاخص چگالی سیلت (SDI مطابق با ASTM) ابزار مفیدی برای ارزیابی ذرات و به طور گسترده، رسوب غشایی (SDI گسترش یافته) است. تامین کنندگان غشاهای RO معمولاً نیاز دارند که SDI15 آب ورودی به دستگاه کمتر از ۵ باشد و در واقع به طور کلی توصیه می کنند که SDI15 باید کمتر از ۳ باشد (DOW، Hydranautics، Toray spec.)
اگر این پارامتر برای تعیین کمیت ذرات و NOM در برخی موارد به خوبی شناخته شود، متأسفانه SDI پارامتر کافی برای توصیف رفتار RO در یک آب معین نیست. پیش تصفیه همچنین باید بار مواد آلی را کاهش دهد تا هم جذب ( رسوب ) و هم رشد باکتری ( رسوب زیستی ) کاهش یابد.

فن آوری های پیش تصفیه

با نگاهی به فن آوری های پیش تصفیه موجود برای زلال سازی آب دریا قبل از RO، یک طبقه بندی سریع و آسان موارد زیر را به دست می دهد:
– پیش تصفیه مرسوم با استفاده از فیلتراسیون مستقیم: طراحی پیش تصفیه مرسوم (ضدعفونی، انعقاد/لخته سازی، ته نشینی، فیلترهای چند بستری و کارتریج) به طور گسترده در پلانت های RO آب دریا برای حذف کدورت اضافی و مواد جامد معلق و برای رعایت استانداردهای سختگیرانه برای غشاء استفاده شده است. کیفیت آب خوراک، برحسب SDI مشخص شده است.
– پیش زلال سازی توسط غشاء: اولترافیلتراسیون (UF) و میکروفیلتراسیون (MF) با غشاهای داخل یا خارج و سیستم های غوطه ور یا تحت فشار. این فناوری ها در زلال سازی آب برای آب آشامیدنی یا تولید آب فرآیندی به خوبی شناخته شده اند. در مورد حذف ذرات، راندمان برای هر دو فناوری UF و MF تقریباً ۱۰۰٪ است. این مربوط به کدورت، TSS و جلبک است.
کارایی در مورد ترکیبات محلول مانند NOM بسیار محدودتر است، با نرخ حذف در محدوده ۵٪ و عمدتاً مربوط به بزرگترین مولکول ها است. از نظر طراحی و کنترل رسوب غشایی، UF و MF همیشه توسط یک آشغالگیر با مش از ۵۰۰ تا ۵۰ میکرومتر مطابق با مشخصات غشا محافظت می شوند.
برای تصفیه آب با کیفیت بسیار بد، برای بهبود کیفیت آب تغذیه کننده RO یا بهینه سازی طراحی (افزایش شار فیلتراسیون و کاهش سطح غشاء، کاهش فرکانس تمیز کردن، عمر غشا)، می‌توان یک انعقاد/ته‌نشینی شناور اضافه کرد.
– انعقاد و ته نشینی: به عنوان “یک پیش تصفیه برای پیش تصفیه بعدی” در نظر گرفته می شود که قبل از یک فیلتراسیون بستر عمیق قرار دارد، این فرآیند در آب شور به خوبی شناخته شده است اما برای آب دریا به دلیل توسعه آبگیری سطحی، تعداد کمی در مقیاس کامل بهره برداری وجود دارد.
علاوه بر این، جایگزینی فناوری ته نشینی با یک مرحله شناورسازی می تواند جالب باشد. در هر دو مورد، انعقاد کامل اجازه حذف بهتر NOM را می دهد و می تواند با کیفیت بد آب دریا، کدورت بالا، تعداد جلبک ها (کشند قرمز و شکوفه ها)، آلودگی های هیدروکربنی مواجه شود.
ته نشینی و شناورسازی را می توان با فیلتراسیون بستر عمیق یا UF/MF دنبال کرد. در آخرین مورد، شناورسازی، که بدون کمک لخته‌کننده عمل می‌کند، یک مزیت قطعی برای کنترل رسوب‌زدگی غشای زلال‌ساز ارائه می‌دهد.

غشای اولترافیلتراسیون

غشاهای اولترافیلتراسیون قادر به جداسازی مواد بزرگتر مانند کلوئیدها، ذرات، چربی ها، باکتری ها و پروتئین ها هستند و در عین حال به قندها و سایر مولکول های با وزن مولکولی کم اجازه عبور از غشا را می دهند. با محدوده اندازه منافذ بین ۰.۰۱ و ۰.۱ میکرومتر، اندازه منافذ غشای اولترافیلتراسیون بین نانوفیلتراسیون و میکروفیلتراسیون قرار می‌گیرد.
غشاهای UF معمولاً بین ۵۰ تا ۱۲۰ PSI (4/3 تا ۸.۳ بار) کار می کنند و برای هدایت فرآیند جداسازی به فشار غشایی وابسته هستند. فرآیندهای غشایی با استفاده از اولترافیلتراسیون (UF) در احیای فاضلاب و آب آشامیدنی برای حذف میکرو آلاینده ها و مواد آلی طبیعی استفاده می شود. مطالعات متعدد حذف ریزآلاینده های معمولی مانند آفت کش ها، آلکیل فتالات ها و مواد آلی طبیعی NOM را توسط غشاهای UF نشان داده اند (Piai et al., 2019).

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۹۱۰۳۵۹۲۰۰۶ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتیسپتیک تانکچربی گیردریچه آب بند – تجهیزات تصفیه خانه