دانه گیر

دانه گیر یکی از واحدهای ابتدایی (در ورودی تصفیه خانه) در تصفیه خانه های فاضلاب بهداشتی یا صنعتی است. در این واحد دانه ها که شامل شن، سنگریزه، خاکستر و مواد جامد سنگین دیگر هستند، از مواد جامد آلی فساد پذیر موجود در فاضلاب جدا می شوند.

عملکرد دانه گیر

اصول عملیات جداسازی در واحد دانه گیر، ته نشینی جامدات سنگین که سرعت ته نشینی زیادی دارند و یا وزن مخصوص آن ها از مواد جامد آلی فساد پذیر داخل فاضلاب بیشتر است، می باشد. فاضلاب خام که به واحد دانه گیر وارد می شود، به دلیل  تغییر مقطع سازه، دچار کاهش سرعت شده که به جامدات سنگین فرصت ته نشین شدن می دهد.
واحد دانه گیر در ابتدای تصفیه خانه قرار می گیرد و معمولا به صورت بتنی و در دو لاین موازی ساخته می شود که توسط دریچه آب بند از یک دیگر جدا شده اند.

دانه گیر

انواع دانه گیر

جامدات موجود در فاضلاب خام ورودی به تصفیه خانه اگر به سایر واحدها راه یابند سبب اشغال حجم مفید آن ها می شوند. همچنین این جامدات به پمپ ها و سایر تجهیزات نیز آسیب می رسانند بنابراین باید از فاضلاب ورودی جدا شوند.
دانه گیرها می توانند به صورت حوضچه های جریان افقی و حوضچه های همراه با هوادهی ساخته شوند. این حوضچه ها سبب حفاظت تجهیزات مکانیکی از سایش و اجسام غیر طبیعی، کاهش رسوب های سنگین در مسیر کانال ها و تانک های فرایندی و کاهش دفعات تخلیه ی هاضم ها می شوند.
دانه گیرهای همراه با هوادهی راندمان بیشتری در جداسازی دانه از فاضلاب خام ورودی به تصفیه خانه را دارند. دانه های جدا شده در این واحد توسط پمپ ایرلیفت به تجهیزات مدیریت دانه (مانند سیکلون دانه) منتقل می گردد.

جنس دانه گیر

در تصفیه خانه های بزرگ، واحد دانه گیر به صورت بتنی ساخته می شود اما در واحدهای تصفیه کوچکتر مانند پکیج تصفیه فاضلاب این واحد با توجه به جنس پکیج می تواند از جنس فلزی یا فایبر گلاس ساخته شود. به منظور جمع آوری و دفع دانه های جمع آوری شده از تجهیزات دیگری استفاده می شود سیکلون دانه یکی از این تجهیزات می باشد.

سیکلون دانه چیست؟

سیکلون دانه جهت جداسازی دانه از پساب به کار می رود. دانه های جدا شده در واحد دانه گیری توسط ایرلیفت پمپ به یک سیکلون دانه منتقل می شوند. در این سیکلون در اثر وجود جریان گردابی و همچنین نیروی ثقل دانه های سنگین، دانه از آب جدا می شود بنابراین دانه جهت حمل و دفع حجم کمتری خواهد داشت.
در انتهای قیف سیکلون دانه، یک دالو قطع و وصل وجود دارد که توسط آن دانه های آبگیری شده به یک مخزن ذخیره و حمل منتقل شده و از سایت خارج می شود. رو آب جدا شده از دانه ها جهت تکمیل مراحل تصفیه به ابتدای تصفیه خانه برگشت داده می شود.

سیکلون دانه

جنس سیکلون دانه

سیکلون دانه اغلب از جنس فلزی ساخته می شود. با توجه به نیازهای هر پروژه سیکلون دانه می تواند از ماتریال آهنی با آبکاری گالوانیزه و یا استیل ضد زنگ ساخته شود. جنس استیل ضد زنگ دوام بیشتری داشته و عمر مفید آن بیشتر است به ویژه اینکه به دلیل وجود جریان گرداجی سایش سیکلون نیز اتفاق می افتد.

قیمت سیکلون دانه 

قیمت سیکلون دانه با توجه به حجم و جنس به کار رفته در ساخت آن متغیر می باشد هر چه حجم سیکلون بزرگتر باشد و ضخامت ورق به کار رفته در آن بیشتر باشد، قیمت سیکلون افزایش می یابد. همچنین سیکلون ساخته شده از جنس استیل ضد زنگ قیمت بیشتری نسبت به سیکلون ساخته شده از جنس آهنی با پوشش گالوانیزه دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۸۹۸۱ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : تصفیه آب صنعتیسپتیک تانکچربی گیرتصفیه فاضلاب شهریتجهیزات تصفیه خانه