شیر تلسکوپی (Telescoping valve)

شیرهای تلسکوپی (Telescoping valve) برای کنترل سطح مایع یا تخلیه لجن از مخازن ته نشینی با استفاده از تنظیم سطح به کار گرفته می شوند. شیرهای تلسکوپی برای تنظیم سطح سیال در سازه های مخزنی مانند: مخازن و استخرها طراحی شده اند. یک مثال کاربردی تنظیم سطح پساب در یک حوضچه ته نشینی می باشد.

این شیرها همچنین به عنوان “شیر های تخلیه لجن” یا “دریچه های تخلیه” نیز شناخته می شوند ، شامل یک دسته چرخشی جهت بالا بردن شیر، شافت اتصال و یک لوله لغزنده (تخلیه) است که به صورت عمودی در داخل یک لوله عمودی ثابت حرکت می کند. با چرخاندن از دسته چرخشی، لوله لغزنده بالا می رود یا پایین می آید تا سطح جریان مطلوب در سازه مخزنی حفظ شود. این تجهیز به صورت دستی و یا برقی قابل استفاده است.

شیرهای تلسکوپی برای استفاده در مخازن، تالاب ها، حوضچه ها، سازه های مهار آب و تصفیه خانه های آب و فاضلاب طراحی شده اند. دریچه های تلسکوپی برای انتقال آب تمیز از سطح یا بدنه یک مخزن ته نشینی به مخزن دیگر ایده آل هستند، زیرا ته نشینی جامداتی که در حال رسوب هستند را مختل نمی کنند. یکی از موارد استفاده از شیر تلسکوپی، تخلیه لجن ته نشین شده در مخزن زلال ساز می باشد. در این مخازن، پل لجن روب لجن ته نشین شده در کف مخزن را به چاله خروجی هدایت نموده و سپس تخلیه لجن به کمک شیر تلسکوپی از این چاله صورت می گیرد. همچنین دریچه‌های تلسکوپی برای تنظیم سطح سیال نیز استفاده می‌شوند.

شیرهای تلسکوپی به صورت سفارشی مطابق با مشخصات مورد نیاز خریدار ساخته می شود، زیرا هر برنامه بهره برداری و محیط نصب می تواند بر نحوه عملکرد شیر تأثیر بگذارد.

برای طراحی شیر تلسکوپی سفارشی، به اطلاعات زیر در زمان سفارش نیاز می باشد:

 • موقعیت ارتفاع کف مخزن
 • موقعیت ارتفاع بالای آب (high water level)
 • موقعیت ارتفاع پایین آب (low water level)
 • ارتفاع فلنج
 • ضخامت کف
 • اندازه اسمی لوله رایزر/پایه
 • الزامات جنس / جنس لوله
 • محدودیت های فضایی
شیرتلسکوپی

مزایای شیر تلسکوپی (Telescoping valve)

 1.  قابلیت کنترل سطح مایع
 2. استفاده به منظور مهار آب های سطحی.
 3.  بدنه دایره ای و پرکننده، بسیار کاربردی و نیاز کم به تعمیر و نگهداری.
 4.  قابل تولید با جنس های مختلف
 5. برای نصب در حالت عمودی بر روی فلنج لوله تخلیه آب طراحی شده است.

کاربردهای عمومی

برای کار با مایعات تمیز یا پر از مواد جامد مناسب است. به طور عمده در موارد زیر استفاده می شود:

– تصفیه خانه های آب

– حوضچه ها

– نیروگاه های برق آبی

اندازه ها:

– از DN50 تا DN1500 (اندازه های بزرگتر در صورت درخواست)

شیرهای تلسکوپی برای کار با مایعات طراحی شده اند و همیشه در حالت عمودی نصب می شوند. عناصر اصلی بدنه، مسدودکننده و واشر نصب شده بین آنها هستند.

مشخصه ترین جنبه این شیرها طراحی دایره ای بدنه و پرکننده است که هر دو قسمت اساساً از قطعات لوله جوش داده شده مکانیکی ساخته شده اند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید

تلفن: ۰۳۱۳۶۵۱۸۹۸۱ – ۰۳۱۳۶۵۱۶۴۲۹

مطالب مرتبط : پل لجن روبپکیج تصفیه فاضلاب بهداشتیچربی گیردانه گیرایرلیفت